دانستنی های علمی ایران و جهان
سه شنبه 28 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس
همورویید یا بواسیر به التهاب و اتساع وریدی در ناحیه مقعد و یا قسمت تحتانی رکتوم گفته می شود. معمولاً همورویید در نتیجه سفت شدن مدفوع در زمان خروج و یا فشار افزایش یافته بر شبکه وریدی هموروئیدی در طول بارداری می باشد.

همورویید یکی از معمول ترین بیماری هاست. از سن 50 سالگی در حدود نیمی از بزرگسالان خارش، ناراحتی و خونریزی از این ناحیه را تجربه می کنند که نشانه هایی از حضور هموروئید هستند.
خوشبختانه راهکارهای موثر زیادی در جهت درمان همورویید وجود دارد. با تغییر در سبک زندگی و استفاده از درمان های خانگی می توان علائم بیماری را از بین برد.
 
نشانه ها


علائم و نشانه های همورویید عبارتند از:

•    خونریزی دردناک در حین خروج مدفوع (ممکن است متوجه دفع مقادیر کمی خون در هنگام دفع مدفوع گردید.)
•    خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
•    درد و ناراحتی
•    بیرون زدگی هموروئید از ناحیه مقعد
•    نقاط توده ای و برجسته در ناحیه مقعد که حساس و دردناک هستند
•    ترشح مدفوع

علائم همورویید بستگی به موقعیت و محل آن دارد. همورویید داخلی درون رکتوم واقع می شود. شما نمی توانید این نوع همورویید را ببینید یا احساس کنید و معمولاً نیز منجر به ناراحتی نمی شوند. ولیکن سفتی و یا تحریک ناشی از عبور مدفوع به سطح نازک هموروئید آسیب وارد می کند و منتهی به خونریزی آن می شود. گاهی سفتی مدفوع باعث هل دادن هموروئید داخلی به سمت دهانه مقعد می شود که همورویید بیرون زده یا پرولاپس هموروئید نامیده می شود که منجر به درد و سوزش می گردد.
 
علت


همورویید خارجی در زیر پوست ناحیه مقعد قرار دارد. در هنگام تحریک دچار خارش و خونریزی می شود. گاهی اوقات خون در هموروئید خارجی تجمع یافته و لخته یا ترومبوز تشکیل می دهد که منتج به درد شدید و التهاب می گردد.

زمانی که رگ های اطراف مقعد تحت فشار قرار می گیرند، منبسط شده و دچار آماس و برجستگی می شوند. رگهای متورم (هموروئید) تحت افزایش فشار در ناحیه رکتوم تحتانی شکل می گیرند. عواملی که منجر به فشار افزوده می شوند عبارتند از:

•    سفتی مدفوع در حین خروج
•     نشستن طولانی مدت در دستشویی
•     اسهال مزمن و یا یبوست مزمن
•     چاقی
•     بارداری
•     جماع مقعدی
•    همچنین ارث نیز در ابتلا به هموروئید دخیل می باشد.

میزان ابتلا به هموروئید با افزایش سن نیز بیشتر می شود چراکه بافت های حمایت کننده رگهای رکتوم و مقعد با افزایش سن ضعیف و دچار کشیدگی می شوند.
 
عوارض


عوارض هموروئید نادر می باشند و عبارتند از:

•    آنمی: از دست دهی مزمن خون ناشی از همورویید منجر به آنمی –ناکافی بودن سلولهای خونی قرمز- خواهد شد که باعث خستگی و ضعف می شود .

•    همورویید محتقن: چنانچه خون رسانی به همورویید داخلی قطع شود، هموروئید دچار اختناق می گردد که منجر به درد شدید و منتهی به مرگ بافتی (قانقاریا) خواهد شد.
 
آمادگی برای ویزیت پزشک


بسیاری از افراد به دلیل اینکه از صحبت کردن درباره همورویید خجالت می کشند برای مراجعه به پزشک بی میل هستند ولیکن بایستی هرزمان که به خونریزی از مقعد دچار شدید با پزشک خود مشورت کنید تا از عدم ابتلا به دیگر بیماری های جدی گوارشی مطمئن شوید. با مراجعه به پزشک معمول خودتان شروع کنید. چنانچه دچار دیگر علائم و نشانه ها باشید، همچون تغییر در عادات روده ای و یا درد شکمی، پزشکتان شما را به متخصص ارجاع خواهد داد، متخصصینی همچون متخصص بیماری های معده و روده ای (متخصص بیماری های گوارشی) و یا جراح کولون و مقعد به منظور ارزیابی های بیشتر و درمان.

شما می توانید از طریق آماده کردن اطلاعات ضروری به پزشک خود کمک کنید. در این قسمت پیشنهاداتی به منظور آمادگی بیشتر برای جلسه ویزیت را بیان می داریم:

•    از محدودیت های پیش از ویزیت مطلع شوید. زمانیکه قرار جلسه ویزیت را ترتیب می دهید سوال کنید آیا لازم است پیش از جلسه محدودیتی در برنامه معمول خود ایجاد کنید.

•    علائم و نشانه هایی که تجربه کرده اید را یادداشت نمایید و نیز طول مدتی که متوجه آنها شده اید را ذکر نمایید.

•    اطلاعات شخصی و کلیدی خود را یادداشت نمایید (از جمله عادات معمول روده ای و نوع برنامه غذایی به ویژه میزان دریافت فیبر غذایی تان).

•    لیستی از تمامی داروهای دریافتی خود تهیه کنید. از جمله هر نوع ویتامین و یا مکملی که دریافت می کنید.

•    سوالات خود را برای پرسیدن از پزشک یادداشت نمایید.
 
آنچه باید از پزشک انتظار داشت


معمولاً پزشکتان سوالاتی از شما خواهد پرسید از جمله:

•    اولین بار چه زمانی دچار علائم اولیه خود شدید؟
•    عادات معمول روده ای شما به چه شکل می باشد؟
•    رژیم غذایی دریافتی تان حاوی چه میزان فیبر می باشد؟
•    آیا تا کنون فردی از خانواده شما مبتلا به هموروئید، سرطان کولون، سرطان رکتوم و یا سرطان مقعد بوده است؟
 
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


خونریزی در حین خروج مدفوع معمول ترین نشانه همورویید است. ولیکن خونریزی از رکتوم می تواند در دیگر بیماری های گوارشی (از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد) نیز اتفاق بیافتد. بدون مشورت با پزشک، خونریزی را به هموروئید ربط ندهید. پزشک تست ها و آزمایشات بالینی ترتیب خواهد داد تا بتواند همورویید را تشخیص بدهد و دیگر بیماری های خطرناک احتمالی را رد کند. شما بایستی توصیه های پزشکی را در صورت ابتلا به همورویید دردناک، خونریزی های مکرر و یا شدید و یا عدم بهبود با درمان های خانگی دنبال کنید.

چنانچه علائم همورویید همراه با تغییر در وضعیت روده ای باشد و یا چنانچه مدفوعی سیاه، خرمایی رنگ و یا در ترکیب با خون و لخته های خونی دارید بدون هیچ گونه تعللی پزشک خود را ویزیت نمایید. این گونه مدفوع ها می توانند علامت خونریزی های شدید تر در دیگر جاهای دستگاه گوارش باشند.

در صورت تجربه مقادیر زیادی خونریزی از مقعد، سرگیجه، ضعف و غش به اورژانس مراجعه شود.
 
آزمایش های تشخیصی


همورویید خارجی به راحتی از طریق مشاهده توسط پزشک قابل تشخیص است . در همورویید داخلی پزشک یک انگشت پوشیده با دستکش پلاستیکی را داخل رکتوم خواهد کرد. از آنجاییکه همورویید های داخلی بیش از حد نازک و حساس هستند ، پزشک در جهت آزمودن و بررسی بخش تحتانی کولون و رکتوم از آنوسکوپ، پروکتوسکوپ و یا سیگموئیدوسکوپ استفاده خواهد کرد. این ابزارها  لوله هایی منعطف و داروی نور هستند که امکان مشاهده درون مقعد و رکتوم را برای پزشک فراهم می کنند.

پزشک در موارد زیر بررسی های بیشتر و گسترده تری از طریق استفاده از کولونوسکوپی صورت می دهد:

•    علائم و نشانه های شما نشانگر بیماری گوارشی دیگری باشند.

•    شما دارای فاکتورهای خطر سرطان کولورکتال باشید.

•    بالای 50 سال سن دارید (در صورت سیاهپوست بودن بالای 45 در نظر گرفته می شود ) و در طول 10 سال کولونوسکوپی نداشته اید.
 
درمان دارویی


در بیشتر موارد، درمان هموروئید  شامل گام هایی می شود که خود به تنهایی قادر به برداشتن این گام ها هستید به عنوان نمونه تغییرات در سبک زندگی . ولیکن برخی مواقع دارودرمانی و جراحی ضرورت پیدا می کند.

دارو درمانی


چنانچه همورویید تنها منجر به ناراحتی متوسطی شده باشد، پزشک کرم های بدون نیاز به نسخه، روغن، شیاف، پماد و یا پدهایی را توصیه خواهد کرد. این محصولات حاوی ترکیباتی همچون هیدرو کورتیزون هستند که می توانند درد و خارش را حداقل به صورت موقت از بین ببرند.

از کرم ها و محصولات بدون نیاز به نسخه ، بیش از 1 هفته استفاده نکنید مگر با دستور پزشک معالجتان؛ چراکه منجر به عوارض جانبی همچون جوشهای پوستی ، التهاب ، سستی و نازکی پوست می شوند.

فرایندهای خفیف هجومی


چنانچه در همورویید خارجی لخته خونی شکل گرفته باشد ، پزشک به آسانی و از طریق یک شکاف ساده قادر به برداشتن آن خواهد بود و شما را از درد ناشی از آن نجات می دهد.

در خونریزی های پیوسته و یا هموروئیدهای دردناک، پزشک فرایندهای خفیف هجومی دیگر را پیشنهاد خواهد کرد. این درمان ها می توانند در مطب دکتر و یا درکلینیک های سرپایی صورت گیرند.

استفاده از حلقه پلاستیکی

پزشک معالج یک یا دو حلقه پلاستیکی به دور همورویید داخلی می بندد تا گردش خون آن را قطع کند درنتیجه هموروئید در طول چند روز خشک شده و می افتد. این فرایند در بسیاری از افراد موثر بوده و جواب می دهد. بستن همورویید با حلقه پلاستیکی می تواند دردناک باشد و منجر به خونریزی شود که 2تا4 روز پس از فرایند شروع می شود ولیکن به ندرت شدت می یابد.

تزریق (اسکلروتراپی)


در این فرایند پزشک محلول شیمیایی به نام اسکلروزان را به درون بافت همورویید تزریق می کند تا بافت منقبض و کوچک شود . اگرچه تزریق با درد ناچیزی همراه است ولیکن اثربخشی آن از بستن حلقه پلاستیکی کمتر است .

انعقاد (اشعه مادون قرمز، لیزر و بی پلار)


در  این تکنیک ها از لیزر، اشعه مادون قرمز  و یا گرما استفاده می شود و منجر به سخت و چروک شدن هموروئیدهای کوچک داخلی خونریزی دهنده می شوند . با اینکه روش انعقاد عوارض جانبی کمی دارد ولیکن میزان عود و برگشت مجدد همورویید در این روش بیش از روش درمان با بستن حلقه پلاستیکی است.

جراحی


چنانچه بقیه فرایندها موفق واقع نشوند و یااینکه فرد مبتلا به هموروئید های بزرگی باشد، پزشک جراحی را توصیه خواهد کرد. جراحی می تواند به صورت سرپایی صورت بگیرد و یا در برخی موارد فرد نیاز به یک شب بستری خواهد داشت.

•    هموروئیدکتومی یا برداشتن هموروئید:


جراح بافت های اضافه ای که منجر به خونریزی شده اند را برمی دارد . تکنیک های متعددی بدین منظور بکار گرفته می شوند . جراحی مذکور تحت شرایط بی حسی موضعی همراه با تجویز آرام بخش ، بی حسی نخاعی و یا بی هوشی کامل انجام می گیرد. برداشتن هموروئید موثرترین و کامل ترین راه برای حذف هموروئید است ولیکن بالاترین میزان عوارض را دارا می باشد؛ از جمله سختی موقتی در تخلیه مثانه و در پی آن عفونت های دستگاه ادراری.

برخی افراد بعد از جراحی درد دارند و داروهایی به منظور تسکین درد آنها تجویز می شود. خوابیدن در وان آب گرم نیز کمک کننده است.

•    فرایند بستن هموروئید


در این فرایند جریان خون به سمت بافت هموروئید را مسدود می سازند. معمولاً با درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی همراه است و بازگشت به کار و محیط کار سریع تر و راحت تر امکانپذیر می شود. به هرجهت در مقایسه با هموروئیدکتومی با ریسک بالاتری از عود بیماری و پرولاپس رکتال(بیرون زدگی بخشی از رکتال از ناحیه مقعد) همراه است. با پزشک خود در رابطه با انتخاب بهترین فرایند درمانی مناسب با شرایط خود مشورت کنید.
 
تغییر شیوه زندگی


شما از طریق اقدامات زیر می توانید درد متوسط، تورم و التهاب اکثر جوش های هموروئیدی را بهبود بخشید:

•    استفاده از درمان های موضعی: شما می توانید از کرم یا شیاف های درمانی هموروئید استفاده کنید؛ محصولاتی که نیاز به نسخه ندارند و حاوی هیدورکورتیزون هستند . پدهای حاوی ترکیبات بی حس کننده نیز انتخاب دیگری است که می توانید بکارگیرید .

•    ناحیه مقعد را تمیز نگهدارید: در استحمام روزانه و یا بعد از استفاده از دستشویی ،پوست ناحیه اطراف مقعد را به آرامی با آب گرم بشویید . استفاده از صابون ضرورت ندارد چه بسا مشکل شما را تشدید سازد . استفاده از سشوار با دمای کم در بعد از استحمام رطوبت را به کمترین حد می رساند ؛ رطوبت عاملی محرک محسوب می شود .

•    به طور منظم از وان آب گرم استفاده کنید: این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

•    از کمپرس یخ استفاده کنید: بسته یخ و یا کمپرس سرد را بر روی ناحیه مقعد گذاشته تا ورم و آماس آن را  کاهش دهید.

•    از توالت فرنگی استفاده کنید: می توانید از صندلی های مشابه که بر روی توالت های معمولی قرار می گیرد استفاده کنید. آنها را می توانید از داروخانه ها و یا فروشگاه های بهداشتی  خریداری کنید .

•    از دستمال توالت های خشک و زبر استفاده نکنید: بعد از اجابت مزاج از دستمال توالت های مرطوب استفاده کنید انواعی که حاوی الکل یا عطر نیستند .

•    استفاده از داروهای خوراکی: می توانید برای تسکین درد از استامینوفن، آسپیرین و یا ایبوپروفن (ادویل، مترین و...) استفاده کنید .

اقدامات ذکر شده علائم شما را تخفیف می دهند ولیکن هموروئید را از بین نمی برند. چنانچه بعد از گذشت چندین روز بهبود و تغییری حس نکردید، به پزشکتان مراجعه نمایید. در صورت درد شدید و یا خونریزی سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
 
پیشگیری

بهترین راه برای پیشگیری از همورویید داشتن مدفوع نرم است که بتواند به راحتی عبور کرده و دفع شود. در جهت پیشگیری از ابتلا به هموروئید و کاهش علائم آن توصیه های زیر را بکار بگیرید:

•    غذاهای پرفیبر بخورید: میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار بخورید. از این طریق مدفوع نرم شده و حجم آن افزایش می یابد درنتیجه از سفت شدن مدفوع جلوگیری میشود ( سفت شدن مدفوع  عاملی است که منجر به همورویید میشود و یا در صورت ابتلا علائم آن را تشدید می سازد). فیبر را به تدریج وارد برنامه غذایی خود کنید تا دچار مشکلات ناشی از گاز نشوید.

•    مایعات فراوان بنوشید: روزانه 6تا8 لیوان آب و دیگر مایعات (به جز الکل) بنوشید چراکه در تشکیل مدفوع نرم کمک کننده است.

•    استفاده از مکمل های فیبر: بیشتر افراد در رژیم های غذایی خود میزان توصیه شده فیبر (20تا35 گرم در روز )  را دریافت نمی کنند. مطالعات نشان داده اند که مکمل های فیبر مانند متاموسیل و سیتروسل علائم کلی همورویید را بهبود می بخشند و از خون ریزی ناشی از همورویید می کاهند . این محصولات به تشکیل مدفوع نرم در زمان های منظم کمک می کنند. چنانچه از مکمل های فیبر استفاده می کنید نوشیدن روزانه حداقل 8 لیوان آب یا مایعات دیگر را فراموش نکنید. در غیر این صورت مکمل فیبر خود منتهی به یبوست یا تشدید علائم آن می شود.

•    خودتان را سفت نکنید: زور زدن و یا نگه داشتن نفس در حین دفع مدفوع، فشار بیشتری را در رگ های رکتوم تحتانی ایجاد می کند.

•    سریعاً در هنگام حس دفع به دستشویی بروید: چنانچه مدفوع خود را نگه دارید و حس دفع برطرف بشود، مدفوع سفت خواهد شد و عبور و دفع  آن سخت خواهد شد.

•    ورزش کنید: فعالیت بدنی و تحرک از فشار بر رگ ها (فشاری که از مدت های طولانی ایستادن و نشستن ایجاد می شود) می کاهد. ورزش به پیشگیری از یبوست کمک می کند. علاوه بر این ورزش در کاهش وزن و از بین بردن چاقی نیز کمک کننده است عاملی که می تواند منجر به همورویید شود.

•     از ایستادن و نشستن طولانی مدت اجتناب کنید: نشستن طولانی مدت به ویژه در دستشویی فشار وارد بر رگهای ناحیه مقعد را افزایش می دهد.

منبع: رژیم درمانی نوین

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 سیاره زمین خانه ای برای حدود یک میلیون گونه جانوری شناخته شده است که هر یک از آنها نماینده ای برای اطلاعات بیولوژیکی از گذشته های دور هستند. مطالعه و بررسی درباره جانداران کره زمین همچنان اطلاعات جالب توجه بسیاری را در اختیار ما قرار می دهد و شناخت بیشتری نسبت به حیوانات پیدا می کنیم. در ادامه برخی حقایق جزئی اما در برخی موارد شگفت انگیز درباره حیوانات را ارائه می کنیم.

1. نوعی عروس دریایی نامیرا با نام علمی (Turritopsis nutricula) به طور نامحدود توانایی فریب مرگ را دارد.

2. اختاپوس ها دارای سه قلب هستند.

حقایقی جزئی اما شگفت انگیز درباره حیوانات

3. پروانه ها می توانند با استفاده از پاهای خود مزه ها را بچشند.

4. گربه ها و اسب ها در برابر زهر عنکبوت بیوه سیاه به شدت آسیب پذیر هستند، اما سگ ها نسبتا مقاوم هستند. گوسفندان و خرگوش ها ظاهرا نسبت به این زهر ایمنی دارند.

5. کوسه ها جان کمتر از 10 انسان را در سال می گیرند اما انسان ها حدود 100 میلیون کوسه را در سال شکار می کنند.

6. دلفین ها یکدیگر را به اسم صدا می کنند.

7. بزهای جوان از یکدیگر لهجه می گیرند.

8. آوازهای نهنگ گوژپشت همانند امواج فرهنگی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

حقایقی جزئی اما شگفت انگیز درباره حیوانات

9. جانوران کندرو (Tardigrades) حیوانات میکروسکوپی بسیار پایا و مقاومی هستند که در سراسر سیاره زمین وجود دارند. آنها می توانند در بازه دمایی منفی 272 درجه سلسیوس تا مثبت 149 درجه سلسیوس، در محیط خلاء، در محیطی با فشار شش برابر بیشتر از کف اقیانوس و بیش از یک دهه بدون غذا زنده بمانند.

10. اسب ها از حالات چهره برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.

11. فیل ها دارای هشدار تماسی ویژه ای به معنی "انسان" هستند.

12. سنجاب ها نمی توانند بادگلو بزنند و یا استفراغ کنند.

13. فاصله زمانی بین وجود انسان ها و تیرانوسوروس رکس کمتر از فاصله زمانی بین تی-رکس و استگوزاروس است.

14. جغدها فاقد کره چشم هستند و در حقیقت دارای لوله های چشم هستند.

15. حس بویایی سگ ها حدود 100 هزار بار قوی‌تر از حس بویایی انسان است اما آنها تنها یک ششم از جوانه های چشایی انسان را دارند.

16. قامت پنگوئن های غول پیکر منقرض شده در حالت ایستاده بین 180 تا 240 سانتیمتر بوده است.

17. پنگوئن های نر جنتو و آدلی با دادن ریگ به پنگوئن های ماده پیشنهاد ازدواج می دهند.

حقایقی جزئی اما شگفت انگیز درباره حیوانات

18. میمون های جغدی آزارا بیش از انسان تک همسری را رعایت می کنند.

19. جغدهای انبار به طور معمول تک همسر هستند اما حدود 25 درصد جفت ها از یکدیگر جدا می شوند.

20. گروهی از طوطی ها به نام دوزخ (Pandemonium) شناخته می شوند.

21. خرس های قطبی بر خلاف خز سفید رنگ خود دارای پوستی سیاه رنگ هستند.

22. کره چشم های گوزن شمالی در فصل زمستان آبی رنگ می شود که به قدرت دید آنها در سطوح نور کم کمک می کند.

23. آب و هوای گرم‌تر درصد تولید نوزادان لاک پشت ماده را افزایش می دهد.

24. زنبورهای عسل می توانند 200 بار در ثانیه بال بزنند.

25. چنگال میگو مانتیسی می تواند با سرعتی برابر با گلوله کالیبر 22 شتاب بگیرد.

26. یک رشته از تار عنکبوت نازک‌تر از موی انسان است اما با ضخامت مشابه پنج برابر قوی‌تر از فولاد است. بر همین اساس، طنابی با ضخامت تنها 5 سانتیمتر از تار عنکبوت می تواند یک بوئینگ 747 را متوقف کند.

حقایقی جزئی اما شگفت انگیز درباره حیوانات

27. یک ابرکلونی از مورچه های مهاجم آرژانتین که به نام "کالیفرنیا بزرگ" شناخته شده 560 مایل از ساحل غربی آمریکا را پوشش می دهد.

28. با شکار حشرات آفت، خفاش ها سالانه صرفه جویی حدود 3 میلیارد دلاری را در صنعت کشاورزی آمریکا موجب می شوند.

29. چهارده گونه جدید از قورباغه های رقصان طی سال 2014 کشف شده اند و از این رو تعداد گونه های شناخته شده قورباغه رقصان به 24 رسیده است.

حقایقی جزئی اما شگفت انگیز درباره حیوانات

30. شیر دریایی نخستین پستاندار غیر انسان با توانایی ثابت شده حفظ ضربان قلب خود است.

منبع :عصر ایران

نوع مطلب : مقالات پرورش ماهی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس

درباره آزمایش اسپرموگرام چه میزان اطلاعات دارید ؟این آزمایش برای زوج های نابارور انجام می پذیرد که تحلیل آن را در این مطلب برایتان آورده ایم.

ده تا 15 درصد از زوج‌ها نابارورند. ناباروری در 50 درصد موارد مربوط به زن و در 50 درصد موارد مربوط به مردان است. آزمایش اسپرموگرام تمام شبهه‌ها درباره ناباروری مرد را از بین می‌برد.

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری، نوشت: ناباروری تعریف مشخصی ندارد؛ ولی از نظر علمی اگر زوجی تا یک سال بعد از ازدواج، از هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نکنند و بارداری هم اتفاق نیفتد به این زوج نابارور می‌گویند.

البته زنان بالای 35 سال نباید یک سال منتظر بمانند. این مدت برای خانم‌های بالای 35 سال به 6 ماه کاهش می‌یابد. به‌هرحال باید مشخص شود علت ناباروری از طرف خانم است یا آقا؟ برای این کار قبل از این که بررسی‌های تخصصی برای زن انجام شود، بررسی مرد شروع می‌شود. چون آزمایشی ساده و ارزانقیمت به نام اسپرموگرام وجود دارد که اطلاعات خوبی به پزشک می‌دهد. این هفته می‌خواهیم به کم و کیف آزمایش اسپرموگرام بپردازیم:
ده تا 15 درصد از زوج‌ها نابارورند. ناباروری در 50 درصد موارد مربوط به زن و در 50 درصد موارد مربوط به مردان است. آزمایش اسپرموگرام تمام شبهه‌ها درباره ناباروری مرد را از بین می‌برد. انجام آزمایش بسیار راحت است و می‌توان آن را در خانه یا آزمایشگاه انجام داد. اگر آزمایش در خانه انجام شود، حتما باید ظرف مدت 30 دقیقه مایع منی جمع‌آوری‌شده را به آزمایشگاه رساند؛ چون مدت زنده ماندن اسپرم‌ها و فعالیت آنها خارج از بدن زیاد نیست و خیلی زود باید آزمایش‌های مربوط به آن در آزمایشگاه انجام شود. البته برای دادن جواب قطعی درباره کمیت و کیفیت اسپرم‌ها، این آزمایش لازم است دو بار و به فاصله 4 هفته انجام شود. البته گاهی ممکن است جواب آزمایش کاذب باشد، چون موارد زیادی است که باعث می‌شود جواب اسپرموگرام اشتباه شود و پزشکان باید چنین مواردی را مد نظر قرار دهند.
کدام اسپرموگرام مشکوک است
اگر در جواب آزمایش تعداد اسپرم‌ها حداقل 20 میلیون در یک میلی‌لیتر و حداقل 50 درصد از اسپرم‌ها شکل طبیعی داشته باشند و حرکت روبه جلو آنها 30 درصد گزارش شود می‌توان گفت جواب آزمایش خوب است؛ ولی اگر هر یک از مواد گفته شده کمتر از این مقدار باشد می‌تواند باعث ناباروری در مرد شود. کم بودن مقادیر فوق در علم پزشکی الیگو اسپرم نام دارد. ولی مشکل اساسی در ناباروری مردان وقتی است که اصلا اسپرمی وجود نداشته باشد یا به اصطلاح فرد دچار آزواسپرمی باشد، اما سوال این است که کدام مردان دچار آزواسپرمی هستند؟
بعد از این که آزواسپرمی تائید شد، با شرح‌حال و معاینه بیمار باید به علت اصلی دست یافت. چون آزواسپرمی دلایل زیادی دارد. مثلا اگر بیمار ورزشکار بخصوص بدنساز باشد، احتمالی که مطرح می‌شود مصرف هورمون‌هاست. متاسفانه هورمون‌هایی که ورزشکاران برای عضله‌سازی استفاده می‌کنند بتدریج باعث ناباروری می‌شود. موضوع بعدی استفاده از مواد مخدری مانند ماری‌جواناست که این روزها استفاده از آن در جوانان زیاد گزارش می‌شود. ماری‌جوانا علاوه بر ناباروری باعث ناتوانی جنسی در مردان نیز می‌شود. شغل بیمار (مشاغلی هستند که به بافت بیضه آسیب می‎رسانند؛ مثلا مشاغلی که بیمار مجبور است به مدت طولانی در محیطی بسیار گرم قرار گیرد و گرمای زیاد به بافت بیضه آسیب می‌رساند) و داروهایی که بیماران به دلیل مشکل‌شان باید مصرف کنند نیز باید مد نظر قرارگرفته شود. به طور کلی علت آزواسپرمی را می‌توان در سه گروه بررسی کرد:
علتی که مربوط به بیضه است که معمولا نمی‌توان کار چندانی برای بیمار انجام داد. علتی که خارج از بیضه است و مربوط به عواملی است که در مسیر مغز به بیضه هستند و عملکرد آن را کنترل می‌کنند و علت آخر مسیری که بعد از بیضه قرار دارد، یعنی اختلال در مسیر عبور مایع منی.
علت آزواسپرمی قبل از بیضه
عملکرد بیضه وابسته به غده‌ای به نام هیپوفیز در مغز است که ترشح دو هورمون ال‌اچ و اف‌اس‌اچ را به عهده دارد. اگر این دو مشکل داشته باشند، عملکرد بیضه‌ها دچار مشکل خواهد شد و دیگر نمی‌توانند اسپرم بسازند. این مشکل را اغلب در مردانی می‌بینیم که هورمون تستوسترون اضافی وارد بدن می‌کنند که درباره آن توضیح دادیم (هورمون اضافی اثر مهاری روی هیپوفیز دارد و باعث کوچکی بیضه‌ها هم می‌شود). مورد بعدی بیماری‌هایی است که باعث کم‌کاری غده هیپوفیز می‌شود. و مورد آخر مردانی هستند که سطح پرولاکتین خون‌شان بالاست.
علت آزواسپرمی مربوط به بیضه
اگر علت آزواسپرمی در بیضه باشد مشکل بیمار بسیار جدی‌تر است. کودکانی که دچار بیضه نزول ‌نکرده‌اند و به‌موقع درمان نشده‌اند، افرادی که به علت بیماری سرطان و بدخیمی در بدن تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی قرار گرفته‌اند، افرادی که دچار عفونت در بیضه شده‌اند (مانند ابتلا به بیماری اوریون) یا ضربه‌ای محکم به بیضه وارد شده و… دچار آزواسپرمی می‌شوند.
علت آزواسپرمی مربوط به اختلال در مجاری منی‌بر
اگر اختلالی در مسیر مجاری منی‌بر وجود داشته باشد دیگر اسپرم‌ها به خارج از بدن منتقل نمی‌شوند و موقع آزمایش اسپرمی دیده نمی‌شود. این اتفاق در وازکتومی نیز دیده می‌شود که به دلیل بسته شدن مجرای وازودفران اسپرم‌ها از بدن مرد خارج نمی‌شود. بیماری‌های عفونی، بخصوص بیماری‌های آمیزشی، ممکن است باعث وجود انسداد در مجرا شود.
آزواسپرمی درمان دارد؛ مگر این که….
درمان عللی که مربوط به بیضه است همان‌طور که ذکر شد راه‌حلی ندارد. معمولا برای اطمینان از این که علت آزواسپرمی مربوط به بیضه است از بافت بیضه بیوپسی یا نمونه‌برداری به عمل می‌آید، ولی اگر در بررسی‌ها مثلا مشخص شود کمبود هورمون ال‌اچ یا اف‌اس‌اچ هیپوفیر باعث آزواسپرمی شده است با جبران این دو هورمون می‌توان باروری را برگرداند. همچنین بهتر است مردانی که تحت پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، قبل از آن مقداری از اسپرم‌هایشان را در بانک اسپرم ذخیره کنند. اگر انسدادی رخ داده باشد می‌توان با جراحی انسداد را برطرف کرد. در مواقعی که بیمار به طور مادرزادی مجاری منی‌بر ندارد، می‌توان برای ایجاد باروری به کمک سرنگ اسپرم‌ها را از بیضه استخراج کرد. گاهی هم با تجویز دارو و جراحی می‌توان کیفیت اسپرم را تا حدودی ارتقا داد. البته اگر تعداد، شکل و حرکت رو به جلوی اسپرم‌ها کافی نباشد تقریبا ناممکن است بارداری اتفاق بیفتد. برای این گروه از مردان می‌توان روش بارداری به طریق لقاح مصنوعی را پیشنهاد کرد، اما جای امید است که امروزه جز در موارد خاص امکان بازگرداندن باروری بسیار بالاست.

منبع:hidoctor

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

بر اساس مطالعه محققان که نتایج آن در شماره اخیر نشریه تحقیقات غذا و تغذیه مولکولی منتشر شد، ترکیبی به نام اپی گالو کاته کین سه گالات با نام اختصاری ای جی سی جی EGCG در چای سبز وجود دارد که روندی را داخل میتوکندری ها کلید می زند که به کشته شدن سلول های سرطانی می انجامد بدون آنکه به سلول های سالم ، صدمه ای برسد.

پیشتر در یکی از مطالعات محققان که نتایج آن در همین نشریه چاپ شده بود این ماده به عنوان آنتی اکسیدانی شناخته شده بود که در برابر بیماری های تخریبی مرتبط با سن می ایستند.

محققان بر این باورند که ماده EGCC قادر است یادگیری را افزایش دهد و قدرت حافظه را بهبود بخشد.

به گفته دکتر جاشوا لامبرت استادیار علوم غذا و دستیار مدیر مرکز تحقیقات سلامت تغذیه ای دانشگاه پنسیلوانیا،‌ماده یاد شده به میتوکندری سلول های سرطان دهان حمله، و روندی را آغاز می کند که در نهایت به تخریب این سلول ها می انجامد.

دکتر لامبرت افزود با تداوم این روند مقابله با میتوکندری، مکانیزم محافظت از سلول سرطانی نیز صدمه می بیند در حالی که چنین روندی توسط مادهEGCG در سلول های طبیعی ایجاد نمی شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هنگامی که سلول‌ها توانایی تقسیم و رشد عادی خود را از دست می ‌دهند این موضوع منجر به تسخیر، تخریب و فاسد شدن بافت‌های سالم می ‌شود و در نهایت ، سرطان ایجاد خواهد شد.

از اجتماع این سلول‌های سرطانی و تخریب سلول‌های بافت‌های سالم توده ‌ای به نام تومور ایجاد می‌شود.

اگر تومور به لایه‌‌ای محدود ختم شود و به سایر بافت‌ها و ارگانها سرایت نکند تومور خوش ‌خیم (غیرسرطانی‌) است و اگر تومور گسترده شده یا به طور بالقوه قابلیت پخش شدن و احاطه کردن سایر بافتها و ارگانها را داشته باشد بدخیم یا سرطانی نامیده می‌شود.

برخی از شکل های سرطان متاستاز (Metastasize) می‌کنند به این معنی که خصوصیت تهاجمی پیدا کرده و به سایر بافت‌های بدن، عمدتا از طریق خون و لنف، سرایت می‌کنند و تومورهای جدیدی را ایجاد می‌کنند.

بیش از یکصد نوع سرطان شناسایی شده است و این سرطان ها در هر قسمتی از بدن می تواند تظاهر پیدا کنند.

مرگ ناشی از سرطان در سال دو هزار و پنج ، هفت میلیون و ششصد هزار نفر بوده است که سیزده درصد از کل پنجاه و هشت میلیون مرگ در سراسر جهان را به خود اختصاص می دهد.

بیش از هفتاد درصد از تمام مرگ های ناشی از کانسر در کشورهای کم درآمد یا با در آمد متوسط اتفاق می افتد.

منبع: واحد مرکزی خبر

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 11 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس
 
یونان (Molyvos, Lesvos)
 
جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
آلمان (Bonn)

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
استکهلم، سوئد

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)

___________________________________________
واشنگتن دی سی، آمریکا

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
والنسیا، اسپانیا

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
آفریقای جنوبی (cullinan)

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
تایوان

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)

___________________________________________
ایتالیا (Spello)

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
استرالیا

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)

___________________________________________
یونان (Nafplio Peloponnese)

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
برزیل (Porto Alegre)
 
جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
___________________________________________
اسپانیا (Jerez)

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)

___________________________________________
تونل عشق، رومانی

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)

___________________________________________
بریزبن، استرالیا

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)

___________________________________________
ایتالیا (positano)

جادویی ترین کوچه‌های درختی! (عکس)
نوع مطلب : مقالات پرورش گل، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 11 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس
تراکم استخوان چیست؟

از ابتدای تشکیل جنین به تدریج کلسیم در استخوان ها رسوب می کند و در زمان رسیدن به سن بلوغ و جوانی در بیست سالگی، استخوان ها کاملا متراکم می شوند.

چه عواملی در تراکم استخوان موثر است؟


ژنتیک و میزان فعالیت بدنی مهم ترین عامل تعیین تراکم استخوان است.

بعد از این دو عامل میزان مصرف کلسیم و ویتامین دی نیز در متراکم کردن استخوان موثر است.

به عبارت دیگر کسانی که ورزش را در سنین کودکی شروع کنند و تغذیه پر از لبنیات داشته باشند، ذخیره بیشتری از استخوان متراکم را در ابتدای جوانی خواهند داشت.

پس از این که استخوان ها در سن جوانی متراکم شدند، شروع به پوک شدن می کنند. اینجا هم در کاهش سیر نزولی تراکم استخوان، ورزش، مصرف کلسیم و ویتامین D موثر است.

به این ترتیب کسانی که ورزش منظم و مداوم می کنند، هم استخوان های متراکم تری خواهند داشت و هم سیر پوک شدن استخوان در بدن آنها کند خواهد بود.

درمان پوکی استخوان زمانی انجام می شود که آزمایش سنجش تراکم استخوان نشان دهنده پوکی استخوان باشد

چگونه تراکم استخوان اندازه گیری می شود؟


برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد، ولی رایج ترین روش آن، استفاده از روش DEXA است.

DEXA که مخفف عبارت Dual Energy X-ray Absorptiometry است، روشی است که از اشعه ایکس برای سنجش تراکم استخوان استفاده می کند.

در این روش از دو منبع، اشعه ایکس به سمت استخوانی که قصد سنجش تراکم آن را دارند فرستاده می شود.

مقداری از اشعه توسط استخوان جذب شده و مقداری از آن از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج می شود.

مقدار هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده اندازه گیری می شود.

هر چه تراکم استخوانی بیشتر باشد (به این معنی که خلل و فرج و فضاهای خای ریز داخل استخوان کمتر باشند) مقدار بیشتری از اشعه ایکس را جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را می دهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده می رسد.

اشعه دریافتی توسط گیرنده یا دتکتور Detector به یک کامپیوتر رفته و در آنجا مقیاس مقدار اشعه به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل می شود.

استفاده از دو منبع اشعه ایکس به منظور دقیق تر کردن اندازه گیری است.
 
سنجش تراکم استخوان


دو نوع دستگاه اسکن برای سنجش تراکم استخوان وجود دارد: اسکنرهای مرکزی و اسکنرهای محیطی.

در دستگاه های اسکنر مرکزی تراکم استخوان های مرکز بدن یعنی ستون مهره و لگن بررسی شده و در دستگاه های اسکنر محیطی تراکم استخوان های محیطی تر مانند مچ دست، مچ پا و انگشتان بررسی می شود.

در اسکنر های مرکزی ابتدا بیمار بر روی تخت دستگاه به پشت دراز می کشد و از او خواسته می شود که در حین انجام تست بی حرکت باشد.

سپس دتکتور یا اسکنر Scanner دستگاه بر روی قسمتی از بدن که قصد اندازه گیری تراکم استخوان آن را دارند قرار گرفته و یک منبع اشعه ایکس پرتو را به سمت استخوان هدف می تاباند.

این استخوان معمولا ستون مهره یا مفصل ران در ناحیه لگن است. این استخوان ها محل هایی هستند که بیش از بقیه استخوان ها بر اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند.

اسکن یا سنجش تراکم استخوان حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

اسکنر های محیطی کوچک تر و سبک تر بوده و استفاده از آنها راحت تر است.

برای انجام تست سنجش تراکم استخوان نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد.

در خانم های 65 ساله و بالاتر بهتر است تراکم استخوان سنجش شود

چه زمانی تراکم استخوان را باید اندازه بگیریم؟


سنجش تراکم استخوان بیشتر در کسانی استفاده می شود که در معرض خطر ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان هستند.

از آن جا که در خانم ها پس از یائسگی تراکم استخوان کم می شود و پس از شصت و پنج سالگی احتمال شکستگی به دلیل پوکی استخوان وجود دارد، در خانم های 65 سال و بالاتر بهتر است تراکم استخوان سنجش شود.

از موارد دیگری که این آزمایش توصیه می شود، شامل خانم هایی است که خیلی زود یائسه شده اند و کسانی که کورتون به مدت طولانی استفاده کرده اند.

در مواردی که استخوان ها با ضربه کوچکی شکسته شوند، مثلا وقتی با یک زمین خوردن ساده استخوان لگن می شکند، باید به پوکی استخوان شک و تراکم استخوان را اندازه گیری کرد.

پوکی استخوان در ابتدا هیچ علامتی ندارد، ولی می تواند موجب افزایش خطر شکستگی استخوان شود.

پس در موارد زیر توصیه می شود که از سنجش تراکم استخوان استفاده شود:

- بروز شکستگی استخوان بعد از یک ضربه خفیف

- ایجاد قوز در کمر به علت شکستگی های مکرر مهره

- مصرف کورتون به مدت طولانی ( مصرف این دارو موجب پوکی استخوان می شود)

- بروز یائسگی زودرس در سنین کمتر از 45 سال

- آمنوره یا قطع پریود های قاعدگی قبل از یائسگی به مدت بیش از یک سال

- وجود بیماری های همراه با پوکی استخوان مانند روماتیسم مفصلی و یا بیماری سلیاک

- سابقه وجود شکستگی لگن در خانواده مادری

- کم بودن شدید وزن به صورتی که BMI کمتر از 19 باشد.

درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان زمانی انجام می شود که آزمایش سنجش تراکم استخوان نشان دهنده پوکی استخوان باشد.

با این حال با داروهایی مثل آلندرونات که به صورت قرص های روزانه یا هفتگی وجود دارد، یا با تزریق آمپول های مشابه که به صورت ماهانه انجام خواهد شد، بیماری درمان می شود.

مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D به موازات این درمان ها برای بهبود لازم و موثر است.

اندازه‌گیری تراکم استخوان یکی از راه‌های سنجش سلامتی است. در سال‌های اخیر با ورود دستگاه‌های سنجش تراکم استخوان، تمایل فزاینده‌ای در میان پزشکان و در پی آن بیماران برای انجام این آزمایش و بررسی احتمال پوکی استخوان به وجود آمده است.

متاسفانه مثل بسیاری دیگر از روش های بررسی جدید با توجه به مدرن بودن این نوع عکسبرداری، برخی تصور می کنند معجزه می کند و تمایل زیادی برای انجام آن دارند، اما واقعیت این است که با وجود کمکی که اندازه گیری تراکم استخوان به تشخیص پوکی استخوان می کند، گاهی این آزمایش بی علت درخواست می شود و هزینه های اضافی بر جامعه تحمیل می شود.

منبع: تبیان

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دانه جوانه زده غنی تر است

اما چرا می گوییم غلات یا حبوبات جوانه زده مفیدتر است؟ طی جوانه زدن، نشاسته، پروتئین و چربی های موجود در دانه به واحدهای کوچک تری تجزیه می شود و قابلیت هضم و جذب بهتری پیدا می کند.

در این فرآیند میزان ویتامین و املاح معدنی دانه همچون کلسیم، فسفر، منیزیم، ویتامین های گروه B و پروتئین آن دو تا سه برابر و حتی بیشتر افزایش می یابد، اما از کالری و کربوهیدرات آن دو برابر کاسته می شود. البته لازم است بدانید کاهش کالری به معنای حذف کالری نیست.

اگر در صد گرم گندم 400 کالری انرژی نهفته باشد در همین میزان جوانه آن 200 کالری انرژی وجود دارد و مصرف یک فنجان جوانه می تواند تامین کننده بخش عمده ای از نیاز روزانه بدن ما باشد.

هر جوانه 1000 مزیت دارد


جوانه گندم: ارزش غذایی چهار قاشق غذاخوری جوانه گندم معادل یک کف دست نان است. این جوانه نسبت به دانه آن سه تا 12 برابر ویتامین B و سه برابر ویتامین E دارد وبه واسطه سلنیوم، منیزیم و ویتامین E رادیکال های آزاد مضر بدن را حذف می کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش فعالیت های مغزی و غدد جنسی می شود. سمنو، سوهان و حلیم به شرطی که با جوانه گندم تهیه شده باشد تا حدودی خواص این جوانه را دارد.

جوانه ماش: خاصیت بارز این جوانه برطرف کردن خستگی و رخوت است. باعث ازدیاد شیر مادران شده و ادرار آور خوبی است. سموم بدن را دفع کرده و صفرابر است. این جوانه به دلیل خاصیت غذایی بالا، فرد گرسنه را زود سیر می کند. میزان اسید فولیک و پتاسیم آن بسیار بالاست و مصرف آن برای پیشگیری از بیماری های قلبی ـ عروقی و پرفشاری خون توصیه می شود، اما کسانی که اسیداوریک یا نقرس دارند باید در مصرف آن محتاط باشند.

جوانه شبدر: کلسیم فراوانی داشته و کم کالری است. باعث تنظیم هورمون های بدن می شود، برای آرامش اعصاب مفید است، گرگرفتگی و بدخلقی ناشی از علائم یائسگی را بهبود بخشیده و تصفیه کننده خون و تقویت کننده کبد است.

جوانه یونجه: به دلیل دارا بودن منگنز و کروم در ساخت انسولین طبیعی بدن نقش مهمی داشته و عرب ها آن را سلطان جوانه ها می نامند. جوانه یونجه به جهت داشتن ساپونین موجب کاهش کلسترول بد خون شده و از سختی و رسوب عروق می کاهد. کلسیم بالای آن برای استخوان سازی کودکان در حال رشد مفید است و دو برابر اسفناج آهن دارد. به یاد داشته باشید که این جوانه تا حدودی نفاخ و ملین است.

جوانه عدس: شستشودهنده کلیه ها و افزاینده انرژی است و به دلیل پروتئین زیاد، خاصیت سیرکنندگی بالایی دارد. بد نیست بدانید جوانه عدس قرمز در مقایسه با انواع دیگر آن آهن و کلسیم بیشتری دارد.

جوانه نخود: پروتئین زیادی دارد و سرشار از فسفر و کلسیم است و میزان مواد معدنی آن پنج برابر دانه نخود است.

جوانه ها در تغذیه سالمندان چه نقشی دارد؟


گاهی سالمندان به دلیل احساس تنهایی بی اشتها می شوند. در واقع تنهایی عاملی است که سالمند علاقه ای برای تهیه و طبخ غذا برای خود نداشته باشد. البته گاهی تاثیر برخی داروها یا افزایش سن هم سبب کم شدن اشتها به غذا می شود.

گاهی هم برخی سالمندان به دلیل پرهیز غذایی مجبور به استفاده از خوردنی های کم چرب و کم شیرین با حداقل نمک هستند و همین عامل موجب بی مزه یا بدمزه شدن غذای آنان می شود. بر این اساس برای آن که سالمندان دچار سوءتغذیه نشوند، باید از مواد غذایی مقوی و مغذی استفاده کنند و بهترین توصیه به آنان اضافه کردن جوانه گندم، ماش، عدس یا پودر آن به غذاهایشان است.

جوانه ها با وجود حجم کم ، اشتهاآور خوبی بوده و انرژی و پروتئین از دست رفته را جبران می کند. بسیاری از پزشکان مصرف جوانه ها را برای کاهش تورم، افسردگی و حتی استرس و بسیاری از مشکلات کبدی به سالمندان توصیه می کنند.

ردپای جوانه ها در غذای مکمل کودک


اما بیشترین سوالی که خانواده ها از متخصصان و کارشناسان علوم غذایی می پرسند این است که آیا می توان در غذای مکمل کودک از جوانه ها استفاده کرد؟ در منابع جدید علمی در مورد استفاده از جوانه ها بخصوص جوانه گندم در رژیم غذایی کودک اختلاف نظر فراوان وجود دارد. ولی آنچه مورد تائید استادان انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر است، استفاده از گندم و فرآورده های آن به بعد از پایان هشت ماهگی کودک موکول شده است.

توصیه می شود برای بچه های بین دو تا پنج سال جوانه گندم را به ماست اضافه کنید. اگر هم کودک بالای پنج سال دارد، جوانه ها را به سالاد او بیفزایید. بهتر است جوانه عدس و ماش به سبب هضم آسان تر و مقوی و مغذی تر بودن در سوپ، آش یا در پوره و فرنی کودک استفاده شود. مصرف جوانه همراه با سالاد یا ساندویچ خانگی، میان وعده ای مناسب برای تمام افراد بخصوص دانش آموزان است.

منبع:asriranنوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 9 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس
خطرات و عوارض خمیردندان نیز کمتر از فایده آن نیستند و بدانید در مصرف خمیردندان باید تعادل را حفظ کنید و مراقب باشید
آیا خمیردندانی که استفاده می‌کنید برای سلامتی شما خطرناک است؟ این مسئله به دغدغه‌ی اصلی برخی از دانشمندان تبدیل شده که تعداد آن‌ها رو به افزایش است. آن‌ها بر این باورند که روزانه از خمیردندان‌ها استفاده می‌شود، ولی حاوی مواد شیمیایی هستند که برای سلامتی ما مضر هستند.
به گزارش فرارو و به نقل از دیلی میل، محققان می‌گویند مواد شیمیایی موجود در خمیردندان‌ها منجر به بروز احتمالی سرطان دهان و سینه، بیماری‌های قلبی و عصبی، سوزش دهان، آسیب به لثه و آلودگی محیطی می‌شود.
دکتر توبی تالبوت، متخصص و عضو انجمن جراحان، در همین رابطه به پژوهش پرداخته است. دکتر تالبوت پس از 35 سال فعالیت در این حرفه می‌گوید خمیردندان‌هایی که در قفسه فروشگاه‌ها یافت می‌شود نه تنها خاصیت درمانی نداشته بلکه محصول صنایع شیمیایی است.
او ادامه می‌دهد: «مردم باهوش هستند، اما باید با بازاریابی مناسب و آگاهانه به آن‌ها بگوییم که چه محصولاتی را خریداری کنند. برخی از تولیدکنندگان این شعار را می‌دهند که محصول آن‌ها انتخاب اول دندان‌پزشکان است. اما ریشه شعار آن‌ها در این است که آن تولیدکنندگان محصولات خود را به صورت رایگان به تمام دندان‌پزشکان در کشور ارسال می‌کنند.»

در ادامه نگرانی اصلی دکتر تالبوت راجع به مواد به کار رفته شده در خمیردندان‌ها را می‌خوانید:

پاک‌کننده‌ای که دهان را زخم می‌کند
سولفات لاریل سدیم SLS) ) مهم‌ترین نگرانی دکتر تالبوت است. این ماده در 85 درصد خمیردندان‌ها استفاده شده و خاصیت مرطوب‌کنندگی دارد (ماده‌ای که باعث می‌شود خمیردندان راحت‌تر پخش شود). این ماده اجازه می‌دهد روغن نعناع که برای طعم دهی استفاده شده با آب در داخل محصول ترکیب شود. اگر سولفات لاریل سدیم نباشید، این مواد در داخل محصول جدا می‌شوند.
مشکل اصلی سولفات لاریل سدیم این است که فضای خالی بین سلول‌های مخاطیِ پوست در دهان را باز کرده و امکان ورود مواد سمی و سرطان‌زا را مهیا می‌سازد. این مواد از منابع دیگر، مانند انواع دخانیات، هم می‌توانند نفوذ کنند.

دکتر تالبوت می‌گوید: «مخاطی دهانی یکی از حساس‌ترین بافت‌های بدن ماست و  سولفات لاریل سدیم هم یک پاک‌کننده‌ی قوی است.» این پاک‌کننده‌ی قوی می‌تواند موجب سوزش و ساییدگی در داخل دهان شود و زخم‌های بدی در داخل دهان بر جای گذارد. توبی در ادامه گفت: «اگر من بیماری را ببینم که از زخم‌های دهانی رنج می‌برد، اولین تجویز من به او استفاده از یک خمیردندانی است که حاوی  سولفات لاریل سدیم نباشد.»

مواد سفیدکننده دندان به لثه ما آسیب می‌زند
دکتر تالبوت می‌گوید: «در مواد سفیدکننده از پروکساید و هیدروژن برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. از نظر علمی، این مواد به بافت‌های نرم آسیب می‌زند. پروکساید و هیدروژن به غشاء مخاطی در دهان آسیب زده و به سلول‌های سطحی لثه صدمه وارد می‌کند.»
با توجه به کیفیت ساخت تمامی خمیردندان‌ها در بازار نامتمرکز این محصول، اغلب آن‌ها نمی‌توانند به خوبی دندان را سفید کنند.

ذره‌های کوچک پلاستیکی در خمیردندان
مهره‌های بسیار ریز در برخی از خمیردندان‌ها آن‌قدر کوچک هستند که شما حتی با استفاده از میکروسکوپ نیز قادر به دیدن آن‌ها نخواهید بود. این ذرات با خاصیت سایشی خود، لکه‌ها را از روی دندان شما پاک می‌کنند.

اما آن‌ها از طریق مراکز آب‌درمانی ما به سامانه‌های آب‌رسانی وارد شده‌اند، و در زنجیره‌ی غذایی جای دارند. این مهره‌های میکروسکوپی در بدن صدف‌ خوراکى‌، صدف‌ دوکپه‌اى‌، خرچنگ‌ دریایى‌ و ماهی در دریای شمال، اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس‌ یافت می‌شوند. تاثیر آن‌ها مانند همان کیسه‌های حامل پلاستیکی است که به سمت دریا سرازیر شده و اکوسیستم را به هم می‌زنند.

با وجود تمام این مواد خطرناک، دکتر تالبوت حرفی راجع به جمع‌آوری این خمیردندان‌ها نمی‌زند. چرا که به عقیده او، فلوراید موجود در این خمیردندان‌ها وضعیت دندان‌های ما را تغییر داده است. دکتر تالبوت می‌گوید: «کمی اعتیاد به فلوراید تاثیر منفی گذاشته و مانع بهبود سلامت دندان‌ها و کاهش پوسیدگی دندان‌ها شده است.»
دیمین والمزلی، مشاور علمی انجمن دندان بریتانیا، در این رابطه می‌گوید: «از خمیردندانی استفاده کنید که محصول شرکتی معتبر بوده و حاوی فلوراید باشد. ما می‌دانیم که فلوراید نتیجه می‌دهد. اما همین که از مواد دیگر در این محصولات استفاده کردید، به کات علمی جالبی دست خواهید یافت. تقریبا یک راز تجاری است.»
همین عدم شفافیت کار را برای دندان‌پزشکان، و همچنین مصرف‌کنندگان، برای انتخاب یک خمیردندان مناسب سخت کرده است.
دکتر اوچنا اوکویو، مدیر درمانگاه دندانپزشکی لاندن اسمایلینگ و دندان‌پزشک رسمی برنامه «10 سال جوان‌تر شوید» شبکه تلویزیونی چنل 4، از انتقادات دکتر تالبوت نسبت به مواد سفیدکننده گلایه کرده و می‌گوید: «باید مشخص شود راجع به کدام سطح از ژل سفیدکننده حرف می‌زنیم. اگر میزان تراکم بسیار بالا باشد، مشکل‌زا خواهد بود.» او نیز درباره مواد تریکولاژن ابراز نگرانی کرده، اما چندان راجع به سولفات لاریل سدیم نگران نیست.
دکتر اوکیو ادامه می‌دهد: «پژوهش معتبری بر روی ارتباط سولفات لاریل سدیم و سرطان دهان انجام نشده، اما می‌دانیم و اثبات شده که با زخم دهان در برخی از افراد ارتباط دارد.»

منبع:hidoctor

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 9 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس
خشکی چشم به علت کاهش یا فقدان مزمن اشک و رطوبت سطح چشم ایجاد می‌شود. این وضعیت ممکن است سبب تحریک و ناراحتی خفیف ولی دائمی و یا التهاب قسمت قدامی چشم شود.

احساس خشکی، سوزش، خراشیدگی و کاهش دید گذرا (معمولاً با چند بار پلک زدن برطرف می‌شود) از علائم خشکی چشم هستند. پزشک ممکن است برای تائید بیماری میزان اشک را اندازه‌گیری کند.

در بعضی بیماران گاهی خشکی زیاد چشم باعث تحریک بیش از حد جزء آبکی اشک شده و منجر به آبریزش می‌شود. گاهی نیز بیمار احساس وجود جسم خارجی در چشم می‌کند.

در این بیماری اشک به میزان کافی و یا با ترکیب مناسب تولید نمی‌شود. همچنین ممکن است به دلیل وضعیت غیر طبیعی پلک‌ها و یا ترکیب نامناسب اشک به سرعت تبخیر شود.

علل خشکی چشم متفاوت است. بسیاری از اوقات با افزایش سن در برخی افراد (بویژه خانم‌ها) میزان ترشح اشک کم شده و علائم ایجاد می‌شود. گاهی ممکن است از عوارض داروها مثل ترکیبات آنتی‌هیستامین، ضد افسردگی، ضد فشار خون و... باشد.

این بیماری ممکن است در جاهای گرم و خشک، بادخیز و پر گرد و غبار نیز ایجاد شود.

از دیگر دلایل می‌توان به کم پلک زدن نیز اشاره کرد مثلاً به هنگام کار مداوم با رایانه و یا بیماران دچار پارکینسون که تعداد دفعات پلک‌زدنشان کم است، اشک به مقدار زیادی تبخیر شده و سطح چشم خشک می‌شود.

خشکی چشم گاهی یک علامت بیماری سیتمیک مثل لوپوس، آرتریت روماتوئید، روزاسه و یا سندروم شوگرن است.

استفاده طولانی از لنز تماسی نیز از علل دیگر است.

در مطالعات اخیر استعمال دخانیات نیز جزء عوامل موثر در خشکی چشم شناخته شده است.

این بیماری معمولاً وضعیتی در حال پیشرفت است که بسته به علت آن ممکن است قابل درمان نباشد ولی با تمهیداتی می‌توان علائم سوزش، تحریک و احساس جسم خارجی را بر طرف نمود و یا کم کرد.

قطرهٔ اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب و چرب کننده معمولاً در درمان این وضعیت استفاده می‌شوند.

یک هفتم فرانسوی ها مبتلا به خشکی چشم هستند

تخمین زده می‌شود که 9 میلیون فرانسوی به خشکی چشم یا سندروم چشم های خشک مبتلا باشند. این در حالی است که کمبود اشک باعث بروز ناراحتی هایی می‌شود، این عارضه می‌تواند احتمال آسیب به چشم ها و از بین رفتن ظرفیت های بینایی را با خود به همراه داشته باشد.

مایع شستشوی چشم یا اشک مصنوعی تسکینی برای این عارضه است، اما باید یک بازنگری نسبت به شیوۀ زندگی و به ویژه تغذیه مان هم داشته باشیم!

یک هفتم فرانسوی ها مبتلا به خشکی و التهاب چشمی هستند، و تعداد مبتلایان به این عارضه مدام در حال افزایش است.

چرا این بیماری با این شدت پیشرفت کرده است؟ کافی است دلایل سندروم چشم های خشک را لیست کنیم:

پیری جمعیت: پیری غدد اشک را از کار می‌اندازد. آلودگی، آلرژی، التهاب ملتحمه، استعمال دخانیات، تغیرات آب و هوایی و... همه و همه عواملی هستند که می‌توانند باعث در هم شکستن لایۀ اشک بشوند، این لایه از چشم های مان محافظت می‌کند.

کار با کامپیوتر: این فعالیت تعداد دفعات پلک زدن را کاهش و احتمال ابتلا به خشکی چشم را افزایش می‌دهد.

بیماری های خود ایمنی: مشکلات اشکی عمدتاً به دلیل به بیماری هایی مانند شوگرون ایجاد می‌شوند.

گذاشتن لنز و تماس طولانی مدت آن با چشم.

تغذیه ای با تنوع کم.

زمانی که لایۀ اشک بی اثر می‌شود.

سندروم چشم های خشک به علت ناهنجاری در ترکیب اشک ها یا به علت نا کافی بودن تولید غدد اشک (که اشک را می‌سازند) روی می‌دهد.

لایۀ اشک که چشم ها را می‌پوشاند، آنها را مرطوب می‌کند و از آنها محافظت می‌نماید، از سه لایه تشکیل شده است:

1.خارجی ترین لایه، لایه ای مایع است که تبخیر طبیعی اشک ها را کاهش می‌دهد و از چشم ها در مقابل تهاجمات خارجی (گرد و غبار، آلرژن ها) محافظت می‌کند.

2.بعد از آن لایۀ آبی قرار دارد که سطح چشم را آبرسانی می‌کند و می‌شوید، لکه های روی سطح جشم را پاک می‌کند و گرد و غبار را می‌زداید.

3.و در نهایت لایۀ حفاظت قرار دارد که سطح قرنیه را التیام می‌دهد و در مقابل عوامل عفونی از چشم محافظت می‌کند.

خشکی چشم و علائم همراه با آن


خشکی چشم این علائم را با خود به همراه دارد:

احساس سوزش، خارش و ناراحتی.
قرمزی چشم.
احساس وجود شن در چشم.
حساسیت نسبت به نور شدید.
احساس خستگی.
احساس ناراحتی در چشم.
ناراحتی و مشکل برای قرار دادن لنز.

خشکی چشم چه طور درمان می‌شود؟

درمان سندروم چشم های خشک بر پایۀ ریختن قطرۀ اشک مصنوعی در چشم قرار دارد. این قطره به میزان قابل توجهی تسکین بخش است اما فرد مبتلا باید تغذیه اش را نیز به منظور رساندن تمام عناصر ضروری برای ساختن اشک، خصوصاً آنتی اکسیدان ها و امگا 3 اصلاح کند.
باید خاطر نشان ساخت که این مواد مغذی، همان هایی هستند که برای پیشگیری از دژنراسیون ماکولا توصیه می‌شوند.

وظیفه لایه اشکی چیست؟

هنگام پلک زدن، لایه‌ای از اشک بر سطح چشم پخش می‌شود و سطح چشم را صاف و شفاف می‌سازد.

تعداد زیادی از دارو‌ها (چه داروهای تجویز شده توسط پزشکان و چه داروهایی که بدون نسخه در دسترس می‌باشند) می‌تواند باعث خشکی چشم شوند. از جمله فراوان‌ترین و پرمصرف‌ترین دارو‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داروهای مدر (ادرار آور) در درمان پرفشاری خون
مهار کننده‌های گیرنده بتا در درمان بیماری‌های قلبی یا پرفشاری خون (نظیر پروپرانولول، متوپورولول و کارودیلول)
داروی ضد حساسیت
قرص‌های خواب آور
داروهای اعصاب
مسکن‌ها
فراورده‌های ویتامین A (ایزوتریتینوئین، اکوتان)

از آنجا که در اغلب موارد قطع دارو‌ها امکان پذیر نیست لذا یا باید خشکی چشم را تحمل کرد یا علائم را توسط قطره‌های چشمی به حداقل رساند.

از طرفی مبتلایان به خشکی چشم به عوارض جانبی داروهای چشم از جمله قطره‌های چشمی مستعد هستند. به عنوان مثال، مواد نگهدارنده موجود در قطره‌های چشمی از جمله اشک مصنوعی می‌تواند موجب سوزش چشم در این افراد گردد. به این افراد می‌توان قطره‌های چشمی بدون مواد نگهدانده تجویز کرد.

خشکی چشم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

چشم پزشکان در برخورد با این علائم و با معاینه چشم‌ها معمولا خشکی چشم را تشخیص می‌دهند.

درمان خشکی چشم چیست؟


۱-اشک مصنوعی: قطره‌های شک مصنوعی ساختاری همانند اشک طبیعی دارند. این قطره‌ها به حفظ رطوبت چشم کمک می‌کنند.

تعدادی از قطره‌های اشک مصنوعی عاری از مواد نگهدارنده می‌باشند. این نوع از قطره‌ها در موارد زیر به کار برده می‌شوند:

الف) افرادی که به مواد نگهدارنده حساسیت دارند.

ب) در مواردی که نیاز به مصرف قطره‌ها با تناوب زیاد) بیش از هر ۲ ساعت یک بار) می‌باشد.

۲-حفظ اشک طبیعی: روش دیگر برای درمان خشکی چشم حفظ اشک طبیعی فرد و جلوگیری از خروج از سطح چشم می‌باشد. در این موارد راه خروج اشک به صورت موقتی یا دائمی بسته نمی‌شود.

۳-روش‌های دیگر:‌‌ همان طور که می‌دانیم اشک چشم مانند هر مایع دیگری تبخیر می‌گردد. لذا جلوگیری از تبخیر آن نیز می‌تواند در درمان خشکی چشم مفید باشد. مثلا مرطوب ساختن اتاق در زمستان یا استفاده از عینک‌های محافظ در برابر باد.

به این افراد توصیه می‌گرد از اتاق‌های خیلی گرم، برخورد با باد و سرما و خشک کننده‌های مو (سشوار) و سیگار پرهیز کنند.

بعضی از مبتلایان به خشکی چشم از احساس خراش چشم‌ها در هنگام بیدار شدن از خواب شکایت دارند. این بیماران با استفاده از پمادهای اشکی یا لایه ضخیمی از قطره‌های چشمی در هنگان خواب درمان می‌شوند.

استفاده از مکل‌های امگا ۳ و پماد ویتامین A از درمان‌های دیگر می‌باشد. بعضی از بیماران با مصرف مکمل‌های حاوی امگا۳ احساس بهبودی می‌کنند. امگا ۳ به طور طبیعی در ماهی‌های چرب (سالمون، ساردین و آنچوی) و دانه کتان وجود دارد.

مکمل‌های خوراکی حاوی ویتامین A در درمان خشکی چشم موثر نمی‌باشند. در مواردی که تمام درمان‌های ذکر شده موجب رفع علایم نگردد، طبق نظر پزشک معالج از داروهایی نظیر سیکلوسپورین (ضد التهاب و موثر در افزایش تولد اشک) استفاده کرد.

از داروهای می‌توان به قطره‌های ضد التهاب (نظیر کورتون‌ها) اشاره کرد. لیکن به طور معمول استفاده طولانی مدت از این دارو‌ها توصیه نمی‌گردد. خشکی چشم به ویژه در کشورهای فقیر می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین باشد که این مساله به ویژه در کودکان حائز اهمیت است. لذا پمادهای حاوی ویتامین A به ویژه در این کودکان و در بیماری‌های خاص نظیر استیون-جانسون و پمفیگوئید به کار برده می‌شوند.

سئوالاتی درباره خشکی چشم


اشک چیزی فراتر از آب ساده است. اشک، مخلوط پیچیده‌ای‌ از آب، چربی‌ها، پروتئین، مواد معدنی، مواد ضد باکتری و عوامل رشد است. این مخلوط، سطح چشم را نرم و شفاف می‌سازد و دید خوب بدون آن امکان پذیر نیست.

اما گاهی اشک چشم‌ها خشک شده و مشکلاتی در چشم ایجاد می‌کند. در این مقاله کوشیده‌ایم با کمک متخصصان چشم به سوالات رایج در این زمینه پاسخ بگوییم.

آیا خشکی چشم به سرعت برطرف می‌شود؟


خشکی چشم در بیشتر موارد، یک بیماری مزمن است و هدف از درمان آن کاهش و از بین بردن علایم است.

آیا ممکن است بیمار، مبتلا به خشکی چشم باشد، اما اشک ریزش هم داشته باشد؟


بله، دلیل آن این است که اشک به صورت های متفاوتی تولید می شود. در ترشح پایه، اشک به آرامی ‌و یکنواخت تولید می‌شود و چشم مرطوب می‌ماند، اما در ترشح تحریکی، اشک به میزان زیاد و در پاسخ به تحریک یا احساسات تولید می‌شود.

در ترشح تحریکی در مقایسه با ترشح پایه، اشک بیشتری با چربی کمتر ترشح می‌شود. هنگامی که چشم به دلیل خشکی تحریک می‌شود، غدد اشکی با ترشح تحریکی، اشک بسیار زیادی را ترشح می‌کنند. اشک ترشح شده از مجاری اشکی سرازیر شده و از پلک‌ها نیز جاری می‌شود. از آن جایی که کیفیت چنین اشکی پایین است، خشکی چشم را برطرف نمی‌کند و فقط سبب تولید اشک بیشتر می‌شود.

آیا افزایش سن در ایجاد خشکی چشم دخیل است؟


با افزایش سن، تولید اشک مانند تولید پوست و مو کاهش می یابد. هنگامی که فرد قادر به ترشح کافی اشک نباشد، چشم به راحتی آسیب می‌بیند.

آیا خشکی چشم در دو جنس یکسان دیده می‌شود؟


خشکی چشم در زنان بیشتر است، به ویژه پس از دوران یائسگی که ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد.

چه بیماری‌هایی با خشکی چشم همراهند؟


خشکی چشم در بیماری‌های روماتیسمی ‌مثل آرتریت روماتوئید ، لوپوس، اسکلرودرما و سندرم شوگرن، بلفاریت(التهاب لبه پلک‌ها)، روزاسه (بیماری است که با قرمزی و برجسته و ضخیم شدن عروق صورت و ضخیم شدن پوست بینی همراه است) و اختلالات پوستی دیگر دیده می شود. در سندرم شوگرن، خشکی چشم به همراه خشکی دهان و التهاب مفاصل دیده می‌شود.
آیا خشکی چشم می‌تواند در اثر عوارض جانبی داروها ایجاد شود؟

بله. انواع داروهای شایع که می‌توانند موجب "خشکی چشم" شوند شامل داروهای افزایش‌دهنده ادرار، داروهای ضد فشار خون، آنتی‌هیستامین‌ها و ضداحتقان‌ها(شامل قرص‌های سرماخوردگی)، داروهای خواب‌آور، داروهای ضد افسردگی، داروهای تجویزی برای درمان جوش(آکنه) و برخی از مسکن‌ها مانند مورفین هستند.

برخی از داروها ممکن است سبب کاهش ترشح اشک شوند. از آن جایی که استفاده از بعضی داروها ضروری است، خشکی چشم باید تحمل شده و یا با اشک مصنوعی درمان شود.

چه عوامل دیگری در ایجاد خشکی چشم موثرند؟

از دلایل دیگر می‌توان به باز بودن بیش از حد پلک‌ها (که در بیماری‌های تیروئید دیده می‌شود و سبب تبخیر بیشتر اشک می‌شود)، تحریک کننده‌های محیطی مانند دود سیگار ، نور خورشید ، باد، رطوبت کم، ارتفاع زیاد و وسایل گرم کننده داخل منزل، اختلال در عمل پلک‌ها، واکنش آلرژیک به قطره‌های چشمی‌ یا پمادها، فاصله زمانی نسبتا طولانی بین هر بار پلک زدن در زمان تمرکز روی یک چیز مانند کامپیوتر یا رانندگی یا خواندن مطلب، اشاره کرد.

درمان خشکی چشم چند نوع است؟


هدف از درمان، حفظ رطوبت چشم است که می‌توان آن را با دو روش به دست آورد:

*اضافه کردن اشک

* حفظ اشک

درمان خشکی چشم با روش "حفظ اشک" چگونه است؟


در این روش مجاری اشکی ممکن است به طور موقت یا دایمی‌ به وسیله چشم پزشک بسته شوند. بستن مجاری اشکی سبب ذخیره شدن اشک و مرطوب ماندن چشم به مدت طولانی می‌شود.

درمان به وسیله "اضافه کردن اشک" چگونه است؟


در این روش برای مرطوب نگه داشتن چشم، اشک‌ مصنوعی را جایگزین اشک طبیعی می کنند.
اشک‌های مصنوعی مناسب برای چشم چند نوع‌اند؟ چه خصوصیاتی دارند؟

* بطری‌های اشک‌های مصنوعی حاوی ماده موثره و همین‌طور ماده نگه‌دارنده برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها هستند.

* ژل‌های چشمی ‌که با توجه به خاصیت خود، موجب ماندگاری بیشتر در چشم و احتیاج کمتر به استفاده مکرر از دارو می‌شوند.

* قطره‌های چشمی‌: که بدون ماده نگه‌دارنده ساخته شده‌اند و در نتیجه برای گروه‌های ذیل بهترین انتخاب محسوب می‌شوند:

- افرادی که به مواد نگه‌دارنده داخل قطره‌های چشمی حساسیت دارند.

- افرادی که به طور مکرر و با فاصله زمانی کوتاه در طول روز باید از قطره‌های چشمی‌ استفاده کنند.

- پس از اعمال جراحی روی قرنیه چشم به خصوص در عمل جراحی برای اصلاح عیوب انکساری چشم ار این قطره های چشمی استفاده می شود، زیرا ماده نگه‌دارنده می‌تواند موجب آسیب قرنیه شود.

این قطره‌ها به علت نداشتن ماده نگه‌دارنده و برای جلوگیری از بروز آلودگی در بسته‌بندی خاص طراحی شده‌اند، به نحوی که حاوی قوطی‌های کوچک شامل نیم میلی‌لیتر(هشت قطره) اشک مصنوعی هستند. قطره‌های اشک مصنوعی بدون مواد نگه‌دارنده علاوه بر کاهش خطر حساسیت چشم‌ها و تحمل بهتر بیماران، همراه با لنزهای تماسی نیز قابل استفاده هستند.

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 8 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس

علائم و نشانه های سندرم دان در اطفال را از لحاظ جسمی و ذهنی در این مطلب مورد بررسی قرار داده ایم امیدواریم به اطلاعاتتان در این مورد بیافزاییم.

 سندرم یعنی مجموعه علائم بدنی و ذهنی عارضه ای خاص و دان نام  پزشک انگلیسی است که در حدود 200 سال قبل این مجموعه علائم را کشف نمود . علت این پدیده نوعی بی نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی و هنگام تقسیم سلولی رخ می دهد. کسانی که سندرم دارند در سلولهای بدن خود به جای 46 کروموزوم 47 کروموزوم دارند. کروموزوم بخش بسیار کوچکی از سلول است که ژن ها درآن جمع شده و حاوی اطلاعاتی است که بدن ما را شکل می دهد. به عنوان مثال رنگ پوست چشم . موها .  مونث یا مذکر بودن در همین بخش کوچک مشخص می گردد کروموزوم اضافی در بدن فردی که سندرم دان دارد در روال شکل گیری موارد یاد شده تاثیر می نهد و موجب تغییرات بدنی وذهنی می شود. افراد با سندرم دان تفاوتهایی با دیگران دارند.

بخشی از این تفاوت ها مربوط به خصوصیات ظاهری افراد وبخشی دیگر مربوط به ویژگیهای ذهنی می گردد مهم آن است که بدانیم سندرم دان مانند سرماخوردگی نیست که کسی به آن مبتلا گردد بلکه درقبل از تولد بروز می کند. گر چه این افراد اغلب به اندازه افراد عادی توانا نیستند اما استعداد آنان در انجام برخی از  امور ما را شگفت زده می کند.

سندرم دان چگونه در رشد اثر می گذارد؟
افراد با سندرم دان مراحل رشد ذهنی و جسمی را نسبت به دیگر افراد با تاخیر سپری می کنندآنها نسبت به هم سالان خود نشستن . راه رفتن . صحبت کردن . بازی کردن و فعالیتهای دیگر را دیرتر می آموزند . اما امروزه با کمک علم توانبخشی ( کار درمانی .گفتاردرمانی . بازی درمانی و….)  می توان در سرعت رشد حرکتی و ذهنی کودکان با سندرم دان بسیار موثر بود. از این روباید به نیازهای توانبخشی این کودکان از بدو تولد توجه نمود.
محدوده سنی سندرم دان  محدوده سنی معمول

نشستن بدون تکیه
6 تا 30 ماهگی 5  تا  9  ماهگی
چهار دست و پا رفتن 8 تا 22 ماهگی 6  تا 12 ماهگی
ایستادن 1 تا 3 سالگی 8  تا 17 ماهگی
راه رفتن به تنهایی
1 تا 4 سالگی 9  تا 18 ماهگی
تک کلمه 1 تا 4 سالگی 8  تا 23 ماهگی
عبارتهای دو کلمه ای 2 تا 7 سالگی 15 تا 22 ماهگی
غذا خوردن با انگشتان 1 تا 24 ماهگی 7 تا 14 ماهگی
نوشیدن با لیوان 12 تا 32 ماهگی 9 تا 17 ماهگی
استفاده از قاشق  13 تا 39 ماهگی 13 تا 20 ماهگی
کنترل ادرار  2 تا 7 سالگی 16 تا 42 ماهگی
مراقبتهای اولیه مورد نیاز که باید در مدت کوتاهی پس از تولد کودک ارائه گردد. زمینه ای فراهم می کند تا کودک با سندرم دان حداکثر استعداد خود را بروز دهد .
برنامه های مناسب آموزشی و مراقبتهای پزشکی است که بدون شک افراد با سندرم دان را عضو مفید و موثر خانواده و جامعه میسازد .

سندرم دان چگونه تشخیص داده می شود؟
تشخیص قطعی سندرم دان با اتکا به مشخصات ظاهری نوزاد قدری دشوار است.
به همین دلیل با انجام کار یوتیپ ((karyo type تشخیص قطعی ممکن می شود . برخی خصوصیات ظاهری نوزاد با سندرم دان که با شدت و ضعف متفاوتی بروز می کند و الزاما همه آنها در این نوزادان وجود ندارد عبارت است از :
شل بودن عضلات بدن
نرمی مفاصل و قابلیت خم شوندگی بیش از حد معمول
نیم رخ تخت بینی کوچک و چشم ها کشیده و بادام
بزرگی عضله زبان نسبت به دهان
تک شیار عمیق در کف دست
فاصله بیش از معمول بین انگشت شصت پا و انگشتان کناری
آیا کودکان با سندرم دان مشکلات پزشکی خاصی دارند؟

مشکلاتی که ممکن است در برخی از نوزادان باسندرم دان بروز کند عبارت است از : ناراحتی های قلبی مادرزادی . ابتلا سریع به بیماریهای عفونی . مشکلات تنفسی و برخی ناراحتیهای گوارشی باید توجه داشت که موارد یاد شده در حد احتمال است و پیشرفتهای علم پزشکی درمان اکثر آنها را امکان پذیر ساخته است به گونه ای که افراد با سندرم دان تا سنین بالا ( حدود 55 سالگی ) می توانند به سلامت زندگی کنند.

منبع:hidoctor

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 8 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس
احتمالا برای شما هم پیش‌آمده که بعد از یک شب بی‌خوابی، کل روز بعد احساس خواب‌آلودگی و خستگی کنید و توان انجام هیچ کاری را نداشته باشید. این موضوع کاملا طبیعی است، اما در صورتی که این خستگی ادامه پیدا کند و همیشگی باشد چطور؟ آیا این حس می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری خاصی باشد؟

بد نیست بدانید بروز خستگی علت‌های زیادی دارد، اما از دیدگاه پزشکی مواردی وجود دارد که باید به آنها حتما توجه کنید و با درمانشان از شر خستگی‌های مفرط خلاص شوید.

دکتر جلال عزتیان، متخصص داخلی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر این که شایع‌ترین دلایل خستگی کم‌خوابی است، می‌گوید: به گفته پژوهشگران هفت تا هشت ساعت خواب شبانه زمان مناسبی است، اما این احتمال وجود دارد که خیلی‌ها برای در امان ماندن از خستگی به خواب بیشتری نیاز داشته باشند. البته بعضی افراد با این که شب‌ها خوب می‌خوابند، باز هم در طول روز خسته هستند. این ممکن است به علت قطع موقتی تنفس در خواب باشد که مدت چند ثانیه طول می‌کشد.

این متخصص در گفت‌و‌گو با جام‌جم می‌افزاید: هر بار که شما دچار این حالت می‌شوید برای لحظاتی از خواب بیدار می‌شوید و حتی ممکن است خود شما هم از این بیدار شدن‌های کوتاه اطلاعی نداشته باشید. پس اگر چاق هستید، حتما وزن کم کنید، سیگار نکشید، وعده شامتان سبک باشد و چهار ساعت پیش از خواب هم غذا نخورید. با رعایت این نکات ممکن است مشکل آپنه تنفسی درمان شود، در غیر این صورت باید به متخصص مراجعه کنید.

سندرم مخصوص خسته‌ها

چنانچه خستگی شما بیش از دو ماه ادامه داشته و شدت خستگی به حدی باشد که از عهده کارهای روزانه خود برنمی‌آیید، احتمال ابتلا به سندرم خستگی مزمن وجود دارد که شایع‌ترین علامت آن، خستگی شدید، دائم و بدون علت مشخص است.

دکتر عزتیان بااشاره به مطالب فوق می‌گوید: احساس خستگی پس از فعالیت شدید فیزیکی و فکری و نداشتن استراحت کافی کاملا عادی است، ولی در سندرم خستگی مزمن، احساس خستگی حتی پس از استراحت نیز وجود دارد و در صورت داشتن استرس هم شدیدتر می‌شود. از طرفی امکان بروز این اختلال در آقایان نیز وجود دارد ولی اغلب، خانم‌ها به آن مبتلا می‌شوند. البته هنوز هیچ علت شناخته شده‌ای برای این بیماری ذکر نشده و تا چندی پیش بین پزشکان بر سر این‌که آیا این اختلال واقعا وجود دارد یا خیر، اختلاف نظر بود تا این‌که تحقیقات نشان داد این عارضه به‌عنوان یک بیماری جدی نیازمند درمان و معالجه است.

این متخصص داخلی تاکید می‌کند: دیگر علائم این بیماری عبارت است از اختلال در حافظه کوتاه مدت و نداشتن تمرکز، درد عضلانی، سردرد، گلودرد مزمن، حساس شدن غدد لنفاوی گردن و زیر بغل، کولیت عصبی، افسردگی و اختلالات روانی، لرزش و تعریق شبانه، سرگیجه و مشکلات تعادل و اختلال خواب.

بد نیست بدانید عوامل ژنتیک، محیطی، افسردگی، کم‌خونی، آلرژی، فشار خون مزمن، التهاب سیستم ایمنی، استرس و سن نیز می‌تواند در این بیماری دخیل باشد و متاسفانه هنوز هیچ درمان قطعی پزشکی برای این اختلال وجود ندارد، ولی استفاده از داروهای ضدویروسی زیر نظر پزشک، دوری از عوامل استرس‌زا، ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی روزانه و پیروی از برنامه غذایی سالم از‌جمله راهکارهای درمانی محسوب می‌شود.

مصرف شیرینی و کافئین زیاد

اگر شما هم جزو طرفداران پر و پا قرص شیرینی‌جات هستید، باید بدانید با مصرف شیرینی قند خون شما بسرعت افزایش می‌یابد و به همان سرعت نیز پایین می‌آید، در نتیجه شما پس از مدت کوتاهی احساس کسالت و خستگی می‌کنید.

دکتر عزتیان در این‌باره توضیح می‌دهد: توجه داشته باشید در افراد دیابتی هم قند در خون باقی می‌ماند و به وسیله سلول‌ها استفاده نشده و به انرژی تبدیل نمی‌شود، در نتیجه بدن دچار کمبود انرژی و خستگی خواهد شد. همچنین مصرف بی‌رویه مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کافئین بویژه قهوه می‌تواند دلیلی برای خستگی مداوم‌تان باشد.

خستگی ناشی از کم‌خونی یا کم‌کاری تیروئید

به گفته دکتر عزتیان، کم‌خونی یکی از مهم‌ترین دلایل خستگی در خانم‌هاست و زمانی اتفاق می‌افتد که اکسیژن کافی به وسیله گلبول‌های قرمز در اختیار سلول‌های بدن قرار نمی‌گیرد. آنمی یا کم‌خونی با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است، اما درمان آن به علت ایجادکننده آن بستگی دارد. مثلا آنمی کمبود آهن با کمک مکمل غذایی آهن یا غذاهای دارای آهن مانند گوشت، جگر، لوبیا و اسفناج درمان می‌شود.

وی با اشاره به این‌که تیروئید یکی از غدد درون‌ ریز بدن است که سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کند، می‌افزاید: هنگامی که فعالیت آن کم می‌شود، شما دچار خستگی و کسالت می‌شوید. کم‌کاری تیروئید نیز راه‌حل دارد. درواقع با آزمایش خون کم‌کاری تیروئید قابل تشخیص است و با مصرف دارو هم مشکل برطرف خواهد شد.

خستگی بارداری

از سوی دیگر، بارداری نیز یکی از عوامل ایجاد خستگی در بیشتر خانم‌ها محسوب می‌شود که به گفته دکتر عزتیان، یکی از دلایل آن ایجاد تغییر در هورمون‌هاست. این تغییرات باعث بی‌خوابی شده و همین بی‌خوابی زمینه بروز خستگی‌های مفرط بویژه در سه ماه اول بارداری را فراهم می‌کند، اما در صورت ادامه خستگی و افزایش آن باید به پزشک مراجعه کنید.

این متخصص داخلی با اشاره به خستگی ناشی از بیماری‌های قلبی می‌گوید: اگر بعد از کارهای سبک مثل بالا رفتن از چند پله یا جارو زدن خانه احساس خستگی شدید می‌کنید و گاهی نیز دچار درد قفسه سینه یا حتی معده درد می‌شوید، احتمال دارد به نوعی ناراحتی قلبی مبتلا شده باشید. البته جای نگرانی نیست؛ فقط برای انجام آزمایش‌های قلبی به پزشک مراجعه کنید. اگر خستگی با شرایط قلبی شما ارتباط داشته باشد با تجویز دارو برطرف خواهد شد.

همچنین، به گفته متخصصان کمبود برخی ویتامین‌ها همراه با خستگی مفرط، ضعف و بی‌حالی همراه است که ازجمله آنها می‌توان به ویتامین‌های گروه B بخصوص B2 و B6 و نیاسین و ویتامینD اشاره کرد. بنابراین حداقل سالی یک‌بار برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید و آزمایش کمبود ویتامین و ریزمغذی بدهید تا در صورت کمبود، تحت درمان قرار بگیرید.

بفرمایید دمنوش ضد خستگی

حکمای طب سنتی بر این باورند دارچین خستگی را رفع می‌کند و مصرف روزانه آن مانع بروز خستگی‌های مزمن می‌شود. برای تهیه چای دارچینی کافی است هنگام دم کردن چای سه تا چهار عدد چوب دارچین داخل قوری بیندازید و حدود 15 دقیقه اجازه دهید تا چای دم بکشد. نکته جالب این‌که تا به حال مورد منع مصرف برای استفاده از این گیاه معطر مطرح نشده است، اما مواظب باشید گرفتار افراط و تفریط نشوید.

همچنین زمانی که احساس خستگی می‌کنید، بدون معطلی سراغ چای سبز بروید؛ این راهکاری است که از سوی بسیاری از متخصصان طب سنتی توصیه می‌شود. برای تهیه این چای خوش‌عطر باید یک قاشق چایخوری چای سبز را در یک فنجان آب جوش بریزید و بعد از پنج دقیقه مقداری برگ نعنای تازه به آن اضافه کرده و روزانه دو فنجان از این چای بنوشید و با خستگی‌های روزمره خداحافظی کنید.

منبع: جام جم

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 8 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس
1. شاتوت و تقویت سیستم ایمنی

 به توت سیاه معروف است و ارزش غذایی آن بسیار بالاست كه بهتر است بعضی از مهم‌ترین آنها را بدانید:

-  شاتوت كالری بسیار كمی دارد و فیبر آن بالاست در نتیجه این میوه مناسب افرادی است كه می‌خواهند وزن متناسبی داشته باشند.

-  شاتوت تازه منبع خوبی از ویتامین C محسوب می‌شود. این ویتامین آنتی‌اكسیدانی قوی است. مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین  C به تقویت سیستم ایمنی كمك می‌كند و التهابات بدن را كاهش می‌دهد.

-  تعدادی از ویتامین‌های گروه B هم در شاتوت دیده می‌شوند. این ویتامین‌ها به سوخت‌وساز بهتر بدن كمك می‌كنند.

-  آنتی‌اكسیدان‌های موجود در شاتوت از بروز سرطان پیشگیری می‌كنند.

2. نوشابه؛ بدترین نوشیدنی

یكی از مضر‌ترین نوشیدنی‌ها نوشابه است كه متخصصان تغذیه دشمن درجه یك آن محسوب می‌شوند. مصرف مداوم نوشابه احتمال بالا رفتن فشارخون را افزایش می‌دهد. علاوه بر این هضم غذا را با مشكل روبه‌رو كرده و برای سلامت دندان‌ها بسیار مضر است.

به گفته متخصصان تغذیه مصرف نوشابه‌های گاز‌دار خطر ابتلا به بیماری پوكی استخوان را افزایش می‌دهد و حتی با بروز سنگ‌های كلیه در ارتباط است. همه این موارد بهانه خوبی است تا نوشابه را هرگز به برنامه رژیم غذایی‌تان راه ندهید.

3. خرما؛ سرشار از انرژی


خرما خوراكی مفید با داشتن قندهای طبیعی مورد توجه متخصصان تغذیه است اما علاوه بر این در تنظیم ساخت‌وساز بدن و حتی در روزهایی كه رژیم می‌گیرید هم می‌توانید به كمك خرما جسم سالم‌تر و انرژی بیشتری داشته باشید.  

-  هیدرات كربن طبیعی: 44 تا 48درصد از كل تركیبات غذایی هر عدد خرما حاوی هیدرات كربن است. درنتیجه مصرف آن به كارایی بهتر عملكرد مغز كمك می‌كند.

-  فیبرمفید: هر عدد خرما حاوی 6.5 تا 11.5 درصد فیبر است و خوردن آن در عملكرد بهتر دستگاه گوارش تاثیر دارد.

-  سرشار از مواد معدنی: عناصر معدنی مانند برم، كلسیم، مس، روی، كبالت و... در خرما یافت می شوند.

-  رفع كم‌خونی: مقدار‌ آهن موجود در خرما نسبت به نوع آن متغیر است اما در تامین بخشی از آهن بدن نقش دارد.

-  محبوب گیاهخواران: خرما منبعی از پروتئین گیاهی است و گیاهخواران می‌توانند برای تامین بخشی از پروتئین روزانه روی خرما هم حساب كنند.

4. تخمه آفتابگردان دوست صمیمی قلب شما


یكی از مغزدانه‌های مفید برای حفظ سلامت شما تخمه آفتابگردان است كه اگر بیش از حد شور نباشد، یكی از مغذی‌ترین مواد غذایی است كه باید آن را حتما در برنامه غذایی‌تان جای دهید.

-  پیشگیری از سكته قلبی:
دانه‌های آفتابگردان سرشار از ویتامین E هستند. این ویتامین از گروه آنتی‌اكسیدان‌هاست؛ در نتیجه به حفظ سلامت قلب و رگ‌ها كمك می‌كند و خطر سكته قلبی ناشی از گرفتگی رگ‌ها را كاهش می‌دهد.

-  سرشار از منیزیم: نصف پیمانه تخمه آفتابگردان حدود 255 میلی‌گرم منیزیم دارد. این ماده معدنی از بروز سكته قلبی پیشگیری می‌كند و فشارخون را پایین می‌آورد. منیزیم در كاهش وزن، پیشگیری از سنگ كلیه و مقابله با بیماری‌ها و عفونت‌ها نقش دارد.

-  ضدسرطان: تخمه آفتابگردان با داشتن مقدار زیادی سلنیوم شما را سالم نگه می‌دارد و با مصرف این دانه از ابتلا به برخی سرطان‌های رایج مانند سرطان كولون، خون و پروستات دور می‌مانید.

5. شكلات تلخ برای كاهش استرس


یكی از تنقلات موردعلاقه خیلی از ما شكلات است. شكلات‌های تلخ به‌دلیل داشتن كاكائوی بیشتر قیمت بالاتری دارند اما بد نیست كه اگر همیشه شكلات شیرین می‌خرید، این بار كمی بیشتر پول خرج كنید و شكلات تلخ بخرید. شكلات‌های تلخ فشارخون شما را پایین آورده و جریان خون در  رگ‌ها را افزایش می‌دهند. این شكلات‌ها به بالابردن سطح كلسترول خوب خون هم كمك می‌كنند.

علاوه بر این تحقیقات پژوهشگران اروپایی نشان می‌دهد افرادی كه روزانه حدود 30گر شكلات تلخ می‌خورند و این رژیم غذایی را به مدت دو هفته دنبال می‌كنند، سطح هورمون استرس-كورتیزول- بدن‌شان به‌طور قابل‌توجهی كاهش یافته و احساس آشفتگی و نگرانی ناشی از ترشح این هورمون سراغ‌شان نمی‌آید. این مقدار شكلات حدود 200 كالری دارد. از جمله مشکلات افزایش کورتیزول این است که  سبب افزایش موقت فشارخون می‌شود. احتمال ایجاد بیماری‌های قلبی و چاقی هم با بالارفتن میزان هورمون استرس بیشتر می‌شود اما شكلات تلخ می‌تواند همه این احتمالات را كاهش داده و آرامش بیشتری ایجاد كند.

6.  چای؛ ضد استرس


برگ‌های سیاه و خشك شده چای كه هر روز چند بار سراغ‌شان می‌رویم برای بخش‌های مختلف بدن مفید هستند و اگر به اندازه مصرف شوند، در سلامت شما تاثیر زیادی دارند.

-  بهداشت دهان و دندان‌ها: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف چای سیاه پلاك‌های میكروبی دهان را كاهش داده و از رشد باكتری‌های فاسدكننده دندان‌ها پیشگیری می‌كند. البته نه به معنای اینکه از مسواك غافل شوید.

- پیشگیری از بروز سكته: مصرف چای سیاه می‌تواند خطر بروز سكته را كاهش دهد. بعد از تحقیقات پژوهشگران معلوم شد مصرف روزانه سه فنجان چای خطر بروز سكته مغزی را تا 21درصد كاهش می‌دهد.

-  سرشار از آنتی‌اكسیدان:
در چای سیاه تركیبی به نام پلی‌فنول وجود دارد كه آنتی‌اكسیدان خوبی است و از تخریب دی‌ان‌ای كه ممكن است به‌دلیل مواد سمی یا تنباكو به وجود بیاید، پیشگیری می‌كند.

-  كاهش خطر بروز دیابت: تحقیقات انجام شده روی سالخوردگان ساكن جزایر مدیترانه نشان می‌دهد افرادی كه در طولانی‌مدت یك یا دو فنجان چای در رژیم غذایی‌شان وجود داشته باشد نسبت به بقیه 70درصد كمتر درمعرض ابتلا به دیابت قرار دارند.

- كاهش استرس:
خاصیت دیگر چای سیاه این است كه بدن شما را آرام می‌كند و ثابت شده كه سطح هورمون استرس را كاهش می‌دهد.

منبع: سیمرغ
نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 5 بهمن 1393 :: نویسنده : عطا دادرس

 

                                                                  

 یکی از خوردنی های بسیار محبوب دنیا دارای  خاصیت  طبیعی است که قادر است  حافظه  را تقویت و  از ابتلاء‌ به آلزایمر جلوگیری کند.

کارشناسان دریافتند مصرف روغن ماهی می‌تواند به تقویت حافظه افراد تنها پس از 6 ماه از مصرف کمک فراوان کند.

گفتنی است، مکمل‌های غنی از امگا 3 باعث پیوند قوی بین سلول‌های عصبی مغزی می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، براساس تحقیقات انجام شده بهترین منبع برای امگا 3 ماهی سالمون و انواع ماهی‌های روغنی است.

کارشناسان اعتقاد دارند، مکمل‌های غنی از امگا 3 باعث جلوگیری از سرعت و یا حتی پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان می‌شود.

منبع : www.salamaneh.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
AttaDadrass@ymail.com
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic