دانستنی های علمی ایران و جهان
سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : عطا دادرس
                                                            
برخی از افراد چاق نمی‌تواند با شیوه‌های معمول وزن خود را کاهش دهند و پزشکان انجام اعمال جراحی کاهش وزن را برای آنها توصیه می‌کنند.

هر سال تنها در آمریکا 160000 عمل جراحی کاهش وزن انجام می‌شود، البته این اعمال جراحی برای هر فرد چاقی مناسب نیستند- و تاثیربخشی برخی از آنها بهتر از برخی دیگر است.

شایع‌ترین شکل این اعمال جراحی "بای‌پس یا میان‌برزدن معده" یا gastric stapling است که در آن بخشی از دیواره معده را با گیره‌هایی صورت کیسه کوچکی درآورده می‌شود، و به این ترتیب معده تنها می‌تواند مقدار کمی از غذا را درون خود نگهدارد، همچنین در این جراحی بخشی از روده نیز از مسیر عبور غذا خارج می‌شود، بنابراین کالری کمتری جذب بدن می‌شود. این شیوه معمولا بیشترین میزان کاهش وزن را باعث می‌شود.

عمل جراحی دیگری که برای کاهش وزن به کار می‌رود شیوه دیگر جراحی که برای کاهش وزن به کار می‌رود، "حلقه‌گذاری به دور معده" (stomach banding) نام دارد. این شیوه عملی کمتر تهاجمی است و بر خلاف شیوه "بای‌پس معده" قابل‌بازگشت است، یعنی می‌توان در صورت ضرورت حلقه را از دور معده برداشت.

این حلقه که اندازه آن قابل تنظیم است، برای محدود کردن مقدار غذایی که فرد هر بار می‌تواند بخورد، به دور معده قرار داده می‌شود. با ایجاد کاهش وزن ابتدایی می‌تواند این حلقه را تنگ‌تر کرد. البته بیماران با این روش معمولا به اندازه بای‌پس معده کاهش وزن پیدا نمی‌کنند.

                            banding3

یک روش دیگر جراحی کاهش وزن "معده‌برداری آستینی" (gastric sleeve) نام دارد که در ان بخش بزرگی از معده برداشته می‌شود، و تولید یکی از هورمون‌های محرک گرسنگی که در معده تولید می‌شود، کاهش پیدا می‌کند. شیوه‌های پیچیده‌تر عمل جراحی هم وجود دارند که کمتر استفاده می‌شوند مانند "جابه‌جایی دوازدهه (duodenal switch) که در آن مسیر غذا در لوله گوارش تغییر داده می‌شود.

این اعمال جراحی کاهش وزن در شرایط ایدئال - در صورتی که فرد رژیم غذایی سالم داشته باشد و ورزش هم بکند- ممکن است در طول یکی دو سال باعث کاهش 50 تا حتی 80 درصد وزن اضافی افراد شوند. نکته مهم‌تر اینکه پژوهش‌ها نشان داده‌اند جراحی کاهش وزن می‌تواند دیابت نوع 2 را در افرادی دارای اضافه وزن هستند، برطرف کند. بای پس معده باعث سریع‌ترین روند کاهش وزن می‌شود، و کاهش وزن با شیوه حلقه‌گذاری معده تدریجی‌تر است.

اما بیماران همیشه آنقدر از این شیو‌های جراحی نفع نمی‌برند تا انجام آنها را قابل توجیه شود. یک بررسی پنج ساله نشان داده است که تا یک سوم بیماران که حلقه‌گذاری معده شده‌اند، نتوانسته‌اند کاهش وزن‌شان را حفظ کنند.

این جراحی‌ها اغلب با لاپاراسکوپی - از طریق برش‌های کوچک- انجام می‌شوند- و خطر آنها از کمتر از عمل جراحی کیسه صفرا یا جایگزین مفصل ران است. با این حال بیماران ممکن است دچار عوارضی مانند عفونت، لخته شدن خون، باز شدن یا نشت دادن بخیه‌ها یا گیره‌ها شوند.

همچنین پس از جراحی ممکن است عوارض جانبی مانند کمبودهای ویتامینی، به علت تغییر یافتن گوارش غذا، و استفراغ تا زمانی که فرد بیاموزد کمتر غذا بخورد و غذا را به خوبی بجود، رخ دهد.

افرادی که تحت عمل بای‌پس معده قرار می‌گیرند، نیز ممکن است دچار عارضه‌ای به نام "نشان دامپینگ" (dumping syndrome) شوند که به خصوص پس از خوردن شیرینی‌جات به دل‌پیچه و اسهال می‌انجامد. در عمل حلقه‌گذاری معده هم احتمال لغزیدن حلقه از محل درستش وجود دارد.

به طور کلی اشخاصی که بیش از 50 کیلوگرم اضافه‌وزن دارند و سایر تلاش‌ها برای کاهش وزن در آنها شکست خورده‌اند، نامزد اعمال جراحی کاهش وزن می‌شوند. معمولا فردی نامزد این اعمال جراحی می‌شود که "ضریب توده بدنی" (BMI) اش دست کم 40 باشد یا BMI دست کم 35 داشته باشد و دچار مشکلات سلامت مربوط به افزایش وزن شده باشد.

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2011 معیارهای لازم برای انجام حلقه‌گذاری معده را آسانتر کرد و به بیمارانی با BMI در حد 30 نیز که دچار بیماری‌های ناشی از چاقی هستند، اجازه انجام این عمل را داد.

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
پژوهشگران سوئیسی می‌گویند با استفاده از روبات‌های میکروسکوپی می‌توان کمبود اکسیژن در شبکیه چشم بیماران را زودتر تشخیص داد و مانع نابینایی آنها شد.

شبکیه چشم مانند بقیه بخش‌های بدن به اکسیژن نیاز دارد تا زنده بماند. در صورتی که اکسیژن کافی به آن نرسد- برای مثال رگ‌های تغذیه‌کننده آن تنگ شوند- ممکن است نابینایی دائمی ایجاد شود.

بنابراین هر چه زودتر پزشکان دریابند که شبکیه چشم بیمار به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند، احتمال بیشتری دارند که بتوانند این مشکل را بهتر درمان کنند. اما به زودی ممکن است پزشکان بتوانند روبات‌های ریز قابل‌تزریقی را به درون چشم بفرستند که این اطلاعات را برای‌شان فراهم کند.

این پژوهشگران به سرپرستی پروفسور برادلی نلسون در انستیتو تکنولوژی زوریخ پیش از این روبات‌های میکروسکوپی ساخته بودند تا از آنها برای تحویل دارو یا برداشتن بافت جوشگاهی درون چشم استفاده کنند. این روبات‌ها درازای یک میلی‌متری و پهنایی یک سوم میلی‌متری دارند، و می‌توان آنها را از طریق مایع زجاجیه چشم از طریق میدان‌های مغناطیسی خارجی هدایت کرد. 

این میکروروبات‌های پوشیده‌شده با رنگ فلورسانت با موفقیت در نمونه‌های آب با میزان گوناگون اکسیژن آزمایش شده‌اند. ایده این پژوهشگران این است که ابتدا این روبات‌ها را به درون مایع زجاجیه بفرستند، و بعد آنها را به سوی سطح شبکیه هدایت کنند. سپس یک پالس نور به درون چشم فرستاده می‌شود و پس از مدتی فلورسانس این روبات‌ها با میکروسکوپ از طریق مردمک قابل‌مشاهده است.

هنگامی که زمان خارج کردن این روبات‌ها فرا برسد، بار دیگر سوزنی به درون چشم فرستاده می‌شود و آنها را با کشش مغناطیسی از چشم خارج می‌کنند.

با اینکه روش‌های دیگری برای اندازه‌گیری میزان اکسیژن درون چشم در حال حاضر وجود دارد، پژوهشگران انستیتوی تکنولوژی سوئیس مدعی‌اند که این روش‌ها آنقدر حساس نیستند.

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : عطا دادرس
 
                                                          
پزشکان در یک مطالعه جدید تاکید کردند که نور خورشید در پایین آوردن فشارخون تاثیر مثبت دارد.

نور خورشید برای سلامت جسم و روان ضروری است اما از طرفی هم تابش طولانی مدت آفتاب بر پوست می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را تشدید کند.

اما اکنون متخصصان دانش پزشکی می‌گویند که مزایای آفتاب برای سلامت بدن به طور کامل بر خطر ابتلا به سرطان پوست غلبه می‌کند.

تاکنون تصور می‌شد که نور خورشید فقط یک فایده دارد و آن هم تولید «ویتامین د» است اما پزشکان به تازگی فایده دیگر این نعمت الهی را کشف کرده‌ و دریافته‌اند که اشعه فرابنفش خورشیدی باعث آزاد شدن ترکیبی به نام «نیتریک اکسید» می‌شود و این ترکیب فشارخون را پایین می‌آورد.

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه ادینبرو می‌گویند: نور خورشید به کاهش فشارخون و کاهش خطر حمله قلبی و مغزی کمک می‌کند و حتی می‌تواند باعث افزایش طول عمر شود.

به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی، متخصصان پوست فشارخون 24 داوطلب را در حالی که در معرض اشعه فرابنفش و لامپ‌های حرارتی قرار گرفته بودند، اندازه‌گیری کردند.

در یک جلسه، داوطلبان در معرض هر دو تابش قرار گرفتند. در جلسه دوم، اشعه فرابنفش مسدود شد و پوست داوطلبان فقط در معرض لامپ حرارتی قرار گرفت.

در پایان آزمایش‌ها، فشارخون این افراد یک ساعت پس از قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش به میزان قابل توجهی کاهش یافت اما بعد از جلسه دوم تغییری در فشارخون آن‌ها مشاهده نشد

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
                                                        
 
رییس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه رژیم گیاه‌خواری برای بدن مضر است، گفت: گیاه‌خواری مطلق موجب کمبود برخی از مواد غذایی برای بدن می‌شود.

احمد اسماعیل‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه گیاه‌خواری رژیمی بر پایه مصرف گیاهان و به معنای پرهیز از خوردن گوشت جانداران است، اظهار کرد: در این رژیم منابع غذایی حیوانی به ندرت و یا اصلا مصرف نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه چندین نوع گیاه‌خواری وجود دارد و جهت‌گیری گیاه‌خواران در برابر دام‌ها و فرآورده‌های دامی متفاوت است،‌ ادامه داد: در برخی از رژیم‌های گیاه‌خواری از خوردن تمام فرآورده‌های جانوری پرهیز می‌شود اما در برخی دیگر مصرف منابع حیوانی مانند شیر و تخم مرغ مانعی ندارد.

دانشیار گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به فواید گیاه‌خواری برای بدن گفت: رژیم‌های گیاه‌خواری شامل مقدار قابل توجهی فیبر و آنتی‌اکسیدان است اما گیاه‌خواری مطلق موجب کمبود برخی از مواد غذایی برای بدن می‌شود.

اسماعیل‌زاده با بیان اینکه حذف کامل فرآورده‌های گوشتی و دامی موجب کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید در بدن می‌شود،‌ افزود: اگرچه بهتر است بسیاری از مواد غذایی مصرفی از گروه غذایی گیاهان باشد اما در رژیم غذایی گیاه‌خواری مطلق کمبود کلسیم، روی، آهن و ویتامین B12 شایع است.

وی با اشاره به اینکه رژیم گیاه‌خواری به برخی از بیماران خاص توسعه می‌شود، بیان کرد: در بسیاری از بیماری‌های مزمن استفاده از رژیم گیاه‌خواری اما نه به صورت مطلق توصیه می‌شود. برای مثال برای افراد چاق، بیماران دیابتی،‌ بیماری‌های قلبی و عروقی حتی برخی از سرطان رژیم‌های مبتنی بر گیاهان مفید است.

رییس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: البته در برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های کلیوی باید در مصرف سبزی‌جات احتیاط شود اما این احتیاط به معنی عدم استفاده از سبزی‌جات در رژیم غذایی این افراد نیست.

اسماعیل‌زاده با اشاره به تاثیر مثبت گیاه‌خواری بر کاهش وزن گفت: کاهش وزن با رژیم گیاه‌خواری در صورتی نتیجه بخش است که برای طولانی مدت ادامه پیدا کند زیرا کاهش وزن با رژیم کوتاه مدت گیاه‌خواری موقتی است.

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : عطا دادرس
                                                  
یک کارشناس تغذیه گفت: توت‌فرنگی کلسترول خون را کاهش داده و نقش بسزایی در کنترل فشار‌خون دارد.

فرزاد بابایی در گفت وگو با ایسنا، توت‌فرنگی را به عنوان منبع سرشار ویتامین «ث» معرفی کرد و افزود: این میوه حاوی فیبرهای محلول در آب فراوان است که باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون می‌شود.

به گفته این کارشناس تغذیه، پتاسیم فراوانی در توت‌فرنگی وجود دارد که در کنترل فشار‌خون موثر است و مایعات خون را نیز تنظیم می‌کند.

بابایی اظهار داشت: قندهای توت‌فرنگی شامل فروکتوز و گلوکز هستند که چون میزان گلوکز آن کمتر است برای افراد دیابتی منع مصرف ندارد.

این کارشناس تغذیه با اشاره به مقادیر بالای اگزالات در توت فرنگی، خاطرنشان کرد: افرادی که سنگ کلیه اگزالاتی دارند بهتر است کمتر از توت فرنگی استفاده کنند.

وی یادآور شد: ممکن است توت‌فرنگی برای برخی افراد آلرژی‌زا باشد و باعث ایجاد کهیر و عوارض پوستی خصوصا در ناحیه اطراف دهان شود و چنانچه این مشکل با دارو مرتفع نشود مصرف این میوه به افراد دارای حساسیت توصیه نمی‌شود.

به گفته این کارشناس تغذیه، به دلیل آلرژی‌زا بودن توت‌فرنگی استفاده آن برای کودکان زیر یک سال نیز مناسب نیست.

بابایی تصریح کرد: توت‌فرنگی از جمله خوش خوراک‌ترین میوه‌هاست که با ذائقه اکثر افراد هماهنگی دارد و از آن در تهیه انواع شربت‌ و مربا هم استفاده می‌شود.

وی با اشاره به رشد توت‌فرنگی به صورت بوته‌ای، ادامه داد: به دلیل تماس این میوه با خاک احتمال آلوده شدن آن به انواع انگل از جمله فاسیولا هپایتیکا که انگل مشترک انسان و دام است، وجود دارد.

این کارشناس تغذیه معتقد است: توت‌فرنگی محل تجمع اکثر میکروب‌ها در این میوه است و توصیه می‌شود قبل از مصرف برگ توت‌فرنگی کاملا جدا شده و خود آن مدتی در آب قرار گیرد تا لارو انگل‌های احتمالی موجود در آن خارج شود.

نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
هنگامی که از چشمانتان زیاد استفاده می‌کنید، خسته می‌شوند. بنابراین جای تعجبی نیست که هنگامی که برای ساعت‌های طولانی به صفحه نمایش رایانه خیره می‌مانید، دچار سوزش و درد چشم شوید. به گفته پزشکان مایو کلینیک، «با وجودی که خستگی چشم آزاردهنده است اما معمولا مشکل حادی نیست و پس از استراحت دادن به چشم‌ها برطرف می‌گردد.»

زندگی آنلاین می‎نویسد: هنگامی که پشت رایانه نشسته‌اید و روی صفحه ‌کلید تایپ می‌کنید، فقط انگشتان و چشمان شما کار نمی‌کنند بلکه تمام اندام‌های بدن شما در حال فعالیت هستند. اما متأسفانه، علیرغم این واقعیت، این کار شما ورزش محسوب نمی‌شود.

گسترش روزافزون خدمات اینترنت و زمان زیادی که افراد به طور روزانه در فضای مجازی می‌گذرانند، مشکلات و بیماری‌های متعدد جسمی و روانی به همراه داشته است که در زیر به معرفی ده نمونه از شایع‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

۱۰. خستگی چشم

هنگامی که از چشمانتان زیاد استفاده می‌کنید، خسته می‌شوند. بنابراین جای تعجبی نیست که هنگامی که برای ساعت‌های طولانی به صفحه نمایش رایانه خیره می‌مانید، دچار سوزش و درد چشم شوید. به گفته پزشکان مایو کلینیک، «با وجودی که خستگی چشم آزاردهنده است اما معمولا مشکل حادی نیست و پس از استراحت دادن به چشم‌ها برطرف می‌گردد.»

۹. اضطراب سلامتی/ فاجعه‌سازی از درد

بعضی افراد مایلند علائم درد در بدنشان را به طور مبالغه‌آمیزی تفسیر کنند. روان‌شناسان به این تمایل، «فاجعه‌سازی از درد» می‌گویند. یعنی تمایل به در نظر گرفتن بدترین احتمالات به هنگام حس درد. منظور از اضطراب سلامتی نیز این است که فرد حس کند مشکل جدی سلامتی دارد و این اضطراب با نتایج طبیعی آزمایش‌های پزشکی و اطمینان بخشی پزشک متخصص از بین نرود. اینترنت به دلیل وجود حجم زیاد اطلاعات نادرست، تأیید نشده و غیرعلمی و این باور در مردم که هرچه در اینترنت هست قابل اطمینان می‌باشد، می‌تواند باعث تشدید اختلال روانی «خود بیمار انگاری» گردد.

۸. سردرد

سه نوع سردرد در ارتباط با اینترنت وجود دارد:

سردردهای تنشی

این نام ممکن است گمراه‌ کننده باشد. این نوع سردردها به دلیل استرس به وجود نمی‌آیند بلکه غالباً به دلیل کشیدگی عضلة گردن یا چشم درد حادث می‌شوند. به گفتة پزشکان مایوکلینیک، سردردهای تنشی از ۳۰ دقیقه تا یک هفته ممکن است باقی بمانند.

سردردهای مزمن روزانه

اغلب افراد گاه به گاه دچار سردرد می‌شوند. اما به گفتة پزشکان مایو کلینیک چنانچه تعداد روزهایی که فرد سردرد دارد بیشتر از تعداد روزهایی باشد که سردرد ندارد، احتمالاً دچار این سردرد است. ماهیت متوالی این نوع سردرد، آن را در بین بدترین سردردهای ناتوان‌ساز قرار می‌هد.

سردردهای استرسی

پیدایش سردرد به استرس خیلی زیادی نیاز ندارد. استرس ناشی از به انتظار دریافت اطلاعات ماندن از اینترنت، کندی بارگذاری صفحات، خرابی رایانه و امثال آن‌ها می‌تواند باعث این نوع سردرد شود.

۷. درد پشت

نشستن نادرست پشت رایانه، به ویژه اگر با چاقی، کمبود ورزش و تحرک، و سیگار کشیدن همراه باشد به درد پشت می‌انجامد. منشأ این درد معمولاً عضلات، اعصاب، استخوان‌ها و مفاصل در ستون فقرات است. نشستن نادرست و برای ساعت‌های طولانی پشت رایانه، این درد را تشدید می‌کند.

۶. ترومبوز وریدی

به لختگی درون رگ، ترومبوز گفته می‌شود. منظور از ترومبوز وریدی، تشکیل لختة خون در رگ‌های وریدی است که غالبا در پاها پدید می‌آید و علت اصلی آن، بی‌تحرکی و کم شدن آب بدن است. نشستن برای ساعت‌های طولانی پشت رایانه می‌تواند باعث ترومبوز وریدی گردد. به تازگی در هواپیماهای مسافربری نیز اطلاعات هشدار دهنده‌ای دربارة ترومبوز وریدی به مسافران داده می‌شود و به آن‌ها توصیه می‌گردد تا برای ساعت‌های طولانی بی‌حرکت روی صندلی باقی نمانند.

۵. نشانگان مونچهاوزن

نخست اجازه دهید به تعریف نشانگان یا سندروم مونچها‌وزن بپردازیم، چرا که ممکن است بسیاری از خوانندگان با این اختلال روانی آشنا نباشند، و بعد به سراغ اینترنت می‌رویم: «خصوصیت مهم این سندروم، میل شدید به بستری شدن است و به عقیده بعضی از روان‌شناسان، اصطلاح اعتیاد بیمارستان برای این سندروم مناسب‌تر است.

خصوصیت مهم دیگر این بیماران این است که به محض آشکار شدن ساختگی بودن علائمشان، درخواست ترخیص کرده و از مراجعة مجدد به آن محل خودداری می‌کنند. مواردی دیده شده که بیمار برای ایجاد علائم دست به ابتکارهای عجیبی زده است.» در اینترنت تعداد بیشماری اتاق گپ‌زنی، گروه‌های پشتیبان و وب‌گاه شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که افراد می‌توانند مشکلاتشان را با دیگران در میان بگذارند، درخواست راهنمایی کنند و حس همدردی دیگران را جلب کنند. شاید تعجب کنید از این که خیلی از افراد صرفا برای جلب توجه به بیان بیماری‌ها یا مصیبت‌های دروغین و ساختگی می‌پردازند.
 
آن‌‌ها وانمود می‌کنند که قربانی تجاوز، حمله، ضرب و شتم یا بیماری‌های جدی و سخت‌درمانی هستند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند. به این اختلال روانی، نشانگان یا سندروم مونچهاوزن گفته می‌شود. بر اساس پژوهشی که صورت گرفته است، اینترنت می‌تواند افراد را ترغیب کند که به منظور جلب توجه وانمود کنند که مبتلا به بیماری هستند. به گفته دکتر فلدمن از دانشگاه آلاباما افرادی که دارای این نشانگان هستند در صورتی که به یک مرکز روان‌پزشکی مراجعه کنند مورد درمان قرار خواهند گرفت اما اغلب آن‌ها چنین تمایلی ندارند و ترجیح می‌دهند که یک بیماری جسمی حاد داشته باشند تا یک اختلال روانی.

۴. افسردگی فیس‌بوکی

بر اساس گزارشی که در روزنامه دیلی‌میل چاپ شده است، فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی، دختران نوجوان را در معرض ابتلاء به اضطراب و افسردگی قرار می‌دهند. این‌گونه وب‌گاه‌ها علاوه بر امکان نامه‌نگاری و پیام‌رسانی، این امکان را برای نوجوانان به وجود می‌آورند که درباره یک چیز، بارها و بارها و بارها صحبت کنند. بر اساس این مقاله، بحث مکرر در میان دختران نوجوان، به ویژه دربارة ناکامی‌های عشقی، حال آن‌ها را بدتر می‌کند و هیجانات منفی در آن‌ها به وجود می‌آورد.
این گزارش، نتیجه پژوهشی است که از سوی دانشگاه استونی بروک نیویورک روی ۸۳ دختر نوجوان صورت گرفته است. توصیه یکی از پزشکان به نوجوانانی که به طور دائم درباره یک مشکل صحبت می‌کنند این است که «موضوع بحث را عوض کنند.»

۳. خشم اینترنتی

با وجودی که ممکن است خشم اینترنتی به خودی خود برای سلامتی افراد مضر نباشد اما می‌تواند به آزار اینترنتی و حتی شاید به خشونت بینجامد. بنابراین کسانی که توانایی فروخوردن خشمشان را ندارند باید مواظب باشند.

یکی از منابع خشم اینترنتی «افزونگی اطلاعات» است. حجم عظیم اطلاعات موجود روی وب و کند بودن سرعت دستیابی به آن‌ها باعث بروز مقدار زیادی استرس در کاربران اینترنت می‌گردد. بر اساس مطالعه‌ای که از سوی شرکت نمایه‌گذاری بریتیش وب صورت گرفته، ۶۸ درصد از ۲۰۰ نفر افراد مورد مطالعه گفته‌اند که برای آن‌ها در انتظار دریافت اطلاعات ماندن از وب، استرس‌زاتر از گذراندن یک آخر هفته با پدر و مادر همسرشان است و ۳۸ درصد گفته‌اند که استرس‌زاتر از ماندن در ترافیک خیابان است.

یکی از محل‌های بروز خشم اینترنتی در بخش اظهار نظرهای وب‌نوشت‌ها، ویدیوهای یوتیوب یا نظرگاه وبگاه‌هاست. اگر به بخش اظهار نظرها نگاهی بیندازید، خیلی طول نمی‌کشد تا به کلمات زشت و ناپسند بر بخورید. شاید ماهیت گمنام اینترنت، افراد را ترغیب می‌کند که هرچه در فکر دارند را بیان کنند. اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که این مسأله واگیردار است- اظهار نظر خشمگینانة شما دیگران را خشمگین می‌کند و این چرخه همین‌طور ادامه می‌یابد.

۲. اختلالات بالای دست

اختلالات بالای دست شامل: سندروم کشیدگی گردن، سندروم مجرای مچ دستی، سندروم مجرای ساعدی، التهاب تاندون دست و مچ، التهاب تاندون و غلاف آن، التهاب کیسه زلالی، کشیدگی مکرر عضلانی و سندروم مجرای خروجی قفسه صدری است. تمام این بیماری‌ها می‌تواند مربوط به استفاده از اینترنت باشد. این بیماری‌ها غالبا بر اثر استفاده بیش از حد از یکی از اندام‌های بالای دست (مثل بازوها) و استفاده بیش از حد از یک ابزار مثل صفحه‌کلید یا ماوس بروز می‌کنند و به دلیل آسیب‌دیدگی بافت‌ها با درد همراهند. در مورد بیماری سندروم مجرای خروجی قفسه صدری گفتنی است که دو گروه از افراد بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند. یکی کسانی که در تصادف‌های رانندگی دچار آسیب‌های گردنی می‌شوند و دیگر کسانی که از رایانه در وضیعت‌های نشستن نادرست و غیر ارگونومیک، در دوره‌های زمانی طولانی استفاده می‌کنند.

۱. اعتیاد به اینترنت

این بیماری به این علت در این فهرست شماره یک شده است که واقعاً بسیار جدی است و در بعضی موارد کشنده بوده است. ماهیت اعتیاد بسیار فراگیر است. هنگامی که صحبت از اینترنت باشد، این اعتیاد می‌تواند به چیزهای زیادی پیدا شود. از تایپ کردن گرفته تا بازدید از اتاق‌های گپ‌زنی، خرید آنلاین یا بازی‌های چند نفره.

اعتیاد به اینترنت آنقدر جدی و واقعی است که مراکز بازپروری برای آن به وجود آمده است. به طور مثال، بر اساس مقاله‌ای که در نیویورک تایمز منتشر گردیده، مراکز بازپروری معتادان اینترنت در کرة جنوبی با استفاده از مدرسان نظامی به معتادان تمرین‌های بدنی نسبتا شدید شبیه تمرین‌های نظامی می‌دهند، نشست‌های گروهی با مشاور برگزار می‌کنند و کارگاه‌های روان درمانی برای معتادان ترتیب می‌دهند. مساله اعتیاد به اینترنت در کرة جنوبی در سال‌های اخیر به صورت یک مساله ملی در آمده و میزان مرگ و میر ناشی از خستگی و از پا افتادگی پس از انجام بازی‌های آنلاین روز به روز در حال افزایش است.
نوع مطلب : مقالات پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
6 مدل جدید از اسمارت‌فون‌های تغییر‌شکل دهنده به تازگی رونمایی شده‌اند، گوشی‌هایی که مورفی‌ نام داشته و به گفته دانشمندان می‌توانند به ساخت گوشی‌های قابل تغییر برای آینده کاربرد داشته باشند.

براساس گزارش دیسکاوری،‌ مورفی‌ها نسل آینده گوشی‌های قابل انعطاف هستند و می‌توانند به صورت خودکار تغییر شکل دهند. آن رودات دانشمند ارشد پروژه مورفی‌ها در دانشگاه بریستول آینده ای را مجسم می‌کند که در آن کاربران بازی‌هایی تلفیق شده با فاکتورهای شکلی را دانلود می‌کنند،‌ این عوامل می‌توانند لبه‌های گوشی موبایل را به سمت داخل انحنا داده و آن را به شکل کنسول بازی دربیاورند و یا آن را برای بازی‌های تیر‌اندازی آماده کرده و تغییر دهند. همچنین لبه‌های گوشی می‌توانند برای محافظت از حریم خصوصی و دیده نشدن رمز عبور و شماره‌های تلفن به سمت بیرون انحنا داده شوند.

این نمونه‌های قابل تغییر از مواد مختلفی از قبیل پلاستیک، کاغذ و چوب به همراه مواد قابل تغییر و آلیاژهای حافظه‌دار ساخته‌شده‌اند.

موبایل

یکی از نمونه‌ها حاوی صفحه‌ای پلاستیکی است که در میان دو لایه الکترود قرار گرفته‌است. زمانی که ولتاژ وارد الکترود‌ها می‌شود، نیروی الکترواستاتیک صفحه را فشرده ساخته و منجر به بازشدن آن می‌شوند. آلیاژ های حافظه‌دار فلزاتی قابل انعطاف هستند که پس از گرم شدن به شکل اولیه خود باز می‌گردند. این فلزات به عنوان کابل‌هایی در کناره‌های نمایشگر چهار مدل از این گوشی‌ها استفاده شدند. عبور جریان از این کابل‌ها منجر به خمیده شدن آنها شده و به این شکل می‌توان انحنای سطح نمایشگر را کنترل کرد.

در مدلی دیگر موتورهای کوچک به سیم‌های گیتار متصل به یک صفحه پلاستیکی وصل شدند. زمانی که موتورها دریک جهت می‌چرخیدند،‌ نمایشگر خمیده می‌شد. در مدلی دیگر نیز از تکه‌های چوبی مقاوم دربرابر حرارت که به وسیله سیم های باریک به یکدیگر متصل بودند استفاده شده‌است،‌ محققان این سیم‌ها را به ترانزیستورهایی وصل کرده و سه حرکت قابل انعطاف را برای آن تعریف کردند.

باوجود اینکه این مواد خام تنها قادرند خاصیت نمایشگرهای لمسی و قابل انعطاف را شبیه سازی کنند، عملکرد اصلی آنها پشتیبانی از مواد قابل تغییر است تا بتوانند به محققان در ارائه طرح‌‌های بالقوه برای کاربرد‌های آینده کمک کنند.

نوع مطلب : مقالات کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       شما می توانید بعد از نصب این نرم افزار بر روی موبایل خود ،شماره تلفن طرف مقابلتان را به راحتی بدست آورید.

نرم افزار جاوای x2blue برنامه ایست که به کمک آن قادر خواهید بود تا شماره طرف مقابل را به وسیله بلوتوث به دست آورید. 

بعد از دانلود این نرم افزار، دو فایل وجود دارد که یکی از آنها برای گوشی های نوکیا و دیگری برای گوشی های سونی اریکسون است.

راهنمای استفاده نرم افزار:
- ابتدا در صفحه اول این نرم افزار باید شماره خود را به این صورت وارد کنید تا شماره طرف مقابل به شماره شما ارسال شود.    مثال:   ۹۸۹۳۵۱۲۳۴۵۶۷+

-به دلیل اینکه این برنامه قبل از این که شما ۰۰ را بزنید بصورت خودکار + گذاشته، دیگر لازم نیست شما ۰۰ را بزنید.

- سپس باید گزینهOK را بزنید تا نرم افزار بلوتوث های روشن را جستجو و شناسایی کرده و بصورت یک لیست در اختیارتان قرار دهد.

-دکمه سمت راست را بزنید و دوباره OK کنید. در این زمان یک پیام برای طرف مقابل ارسال خواهد شد که فقط کافیست طرف مقابل   نیز آن را تایید کند.

-اکنون یک اس ام اس خالی از طرف مقابل ارسال می شود و می توانید شماره او را مشاهده کنید.

برای دانلود نرم افزار x2blue اینجا را کلیک کنید

نوع مطلب : مقالات کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : عطا دادرس
        
                                    
انتخاب و خرید یک اسمارت‌فون جدید می‌تواند با توجه به تنوع زیاد محصولات موجود در بازار طاقت‌فرسا باشد، شباهت زیاد میان گوشی‌ها قدرت انتخاب و تمیز قائل شدن میان مدل‌های مختلف را خواهد گرفت.

براساس گزارش گیزمگ، شباهت ظاهری و تاحدودی داخلی میان اسمارت‌فون‌ها انتخاب بهترین گزینه را برای هرکسی دشوار خواهد ساخت. انتخاب زمانی سخت‌تر می‌شود که تعداد رقبای بازار برای ربودن توجه کاربران افزایش یافته و در سال جدید میلادی نیز چند شرکت جدید به این میدان رقابت افزوده شده‌اند.

از این رو گیزمگ مقایسه‌ای ساده میان اسمارت‌فون‌هایی که در ابتدای سال 2013 وارد بازار مصرف شده‌اند انجام داده است تا کاربران با توجه به ویژگی‌های هرگوشی،‌ بتوانند گزینه مورد نظرش را به راحتی انتخاب کند.

این مقایسه‌ها میان گوشی‌های گلکسی S4 سامسونگ، HTC One، آی‌فون 5، LG Optimus G Pro، بلک‌بری Z10، سونی اکسپریا Z، گوگل نکسوس و گلکسی نوت2 انجام گرفته و گزینه‌هایی از قبیل ابعاد،‌وزن، جنس بدنه، نمایشگر، پردازشگر، حافظه، و دوربین مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته‌اند:

اسمارت‌فون

در همین زمینه:
نوع مطلب : مقالات کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : عطا دادرس
                                                                     
داده‌های جدید نشان می‌دهند موتور داخلی سیاره زمین هزار درجه سلسیوس داغتر از چیزی است که تاکنون تصور می‌شد، یافته‌ای که می‌تواند توضیح بهتری درباره چگونگی ایجاد میدان مغناطیسی زمین به شمار رود.        

براساس گزارش لایوساینس، گروهی از دانشمندان با محاسبه بسیار دقیق نقطه ذوب آهن در آزمایشگاه، به تخمین دقیق‌تر درجه حرارت مرز میان هسته درونی و بیرونی زمین پرداختند و آن را درحدود 6 هزار درجه سلسیوس تخمین زدند،‌حرارتی به داغی خورشید.

تفاوت در درجه حرارت هسته زمین از آن رو اهمیت دارد که می‌تواند چگونگی ایجاد میدان مغناطیسی را تشریح کند. زمین از هسته داخلی جامدی برخوردار است که توسط لایه‌ای مذاب پوشانده شده‌است و پس از آن نیز توسط گوشته‌ای جامد اما درجریان پوشش یافته‌است. برای ایجاد حرکات حرارتی که در کنار چرخش زمین منجر به ایجاد میدان مغناطیسی می‌شود،‌باید میان هسته درونی و گوشته تفاوت حرارتی درحدود هزار و 500 درجه سلسیوس وجود داشته‌باشد.

حرارتی که در گذشته از هسته زمین محاسبه شده‌بود پاسخگوی این تفاوت درجه حرارت مورد نیاز نبود و از این رو محققان را برای چندین دهه بلاتکلیف باقی‌گذاشته بود. یافته‌ جدید به واسطه تکنیک پرتو ایکس جدید که نسبت به تکنیک‌های قدیمی سرعت بالاتری دارد، به دست آمده‌است.  نمونه‌های آهنی فشرده که در آزمایشگاه‌ها نگهداری می‌شوند معمولا طول عمری برابر چند ثانیه دارند و از این رو مطالعه برروی آن کار دشواری به شمار می‌رفت. اما اکنون دانشمندان با استفاده از تکنیک جدید پرتو ایکس به سرعت قادرند درجه حرارت نمونه را تخمین بزنند.

در این تکنیک از قدرت انکسار استفاده می‌شود، زمانی که پرتو ایکس یا هر منبع نوری دیگری با مانعی برخورد می‌کند شکسته شده و به دور مانع می‌پیچد. دانشمندان نیز با گسیل پرتو ایکس به سوی نمونه‌های آهن می‌توانند ردپای حرارت را در‌آن ردیابی کرده و حرارت آن را تخمین بزنند. دانشمندان با استفاده از یافته‌های جدید تخمین زده‌اند حرارت مرز میان هسته درونی و بیرونی سیاره درحدود 10 هزار و 832 درجه فارنهایت است.

نوع مطلب : مقالات زمین شناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
AttaDadrass@ymail.com
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic